Cesarz Karol V nosił na ręku złoty pierścień, w którym zamiast drogiego kamienia był mały zegareczek z napisem: „Cenniejszy od drogiego kamienia”. Niewątpliwie, bogaty jest każdy, kto ma jeszcze czas, bo może zdobyć wieczność. Dlatego święci tak wysoko go sobie cenili. Św. Bernardyn ze Sieny mówił, że „czas jest tyle wart, co sam Bóg”. Dlaczego? „Bo przez czas dobrze wykorzystany można Boga oglądać”.
W konkretnym czasie człowiek się zbawia, otrzymuje łaski, które mają służyć zbawieniu jego duszy. Każda minuta, godzina, dzień, tydzień, rok pokazują wielką miłość i cierpliwość Boga względem nas.

Na zakończenie starego roku warto sobie uświadomić, że Bóg dał kolejny rok życia, że dał nam istnienie, zdrowie, że człowiek może się realizować, jeszcze poruszać, że Bóg dał nam swoją miłość. Wszystko to mamy od Stwórcy i Jemu winniśmy za to dziękować.

Bóg obdarzył nas nie tylko życiem, ale z miłości staliśmy się Dziećmi Bożymi, ludźmi obdarowanymi wielkim darem – łaską wiary i przynależności do Świętego Kościoła Katolickiego.

Ten rok był szczególny dla Kościoła Powszechnego, a więc również i dla nas: w lutym papież Benedykt XVI ustąpił ze Stolicy Piotrowej z powodu zdrowia i zaawansowanego wieku. Jego następcą został papież Franciszek. W kończącym się roku zakończyliśmy obchody Roku Wiary, który ogłosił jeszcze papież Benedykt XVI. Rok Wiary miał na celu odświeżyć, pogłębić, a nade wszystko odnowić naszą relację, tę intymną relację z Bogiem. Papież Benedykt XVI podkreślał, że „wiary nie można zredukować do filozofii Boga, do zasad moralnych, ale jest ona relacją z Osobą. Jest osobowym spotkaniem z Bogiem Ojcem, Synem i Duchem Świętym, którzy chcą zamieszkać w sercu człowieka. I w tej relacji, w zaufaniu do Boga należy budować swoje życie”.

Nasza wspólnota parafialna bardzo mocno włączyła się w obchody tego jakże wzniosłego wydarzenia dla całego Kościoła Powszechnego. Dodaliśmy od siebie, na miarę naszych możliwości, cegiełkę, która, taką mam nadzieję, przyczyniła się do wzrostu naszej świętości.

W Roku Wiary można było zauważyć większą ilość osób przychodzących na Adorację Najświętszego Sakramentu i oby tych ludzi było coraz więcej. CZAS PRZEZNACZONY DLA BOGA NIE JEST CZASEM STRACONYM. Powstały nowe inicjatywy duszpasterskie, takie jak Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego czy nowe kręgi rodzin szensztackich, rozpoczęliśmy także nabożeństwa w duchu Taizé. Do liturgii wprowadziliśmy śpiewane Credo. Kapłani przez cały rok, w każdą środę, przybliżali prawdy naszej wiary, przykazania Boże, Sakramenty Święte. W Roku Wiary przeżywaliśmy pielgrzymki, nabożeństwa, procesje fatimskie na osiedle przy byłej kopalni i na górę Grytza. Przeżywaliśmy nasz Odpust Parafialny połączony z IV już Festynem Charytatywnym. Wszystko to było okazją do wspólnego umocnienia i pokazania naszej wiary. Końcowym etapem było złożenie podpisów z imienia i nazwiska pod Wyznaniem Wiary. Każdy podpis jest bardzo wyraźnym znakiem tego, z czym człowiek się zgadza lub nie, jest wyrazem tego, co mamy w naszych sercach. Mam więc nadzieję, że złożone podpisy były poświadczeniem wiary, nadziei i miłości wobec Boga, przyznaniem się do Niego i będą świadectwem dla kolejnych pokoleń miechowiczan.

Zakończony Rok Wiary i kończący się rok kalendarzowy są okazją do tego, aby uczynić rachunek sumienia, czy sprostaliśmy do końca tym oczekiwaniom, jakie ma wobec nas Bóg i Kościół? Zapytajmy szczerze samych siebie: jak właściwie jest z moją miłością ku Bogu i bliźnim? Ile w niej jest szukania siebie, a ile Boga i Jego chwały oraz kształtowania mojego życia według wskazań Bożych? Jak przyczyniam się do zbawienia moich braci w Chrystusie? Czy postrzegam naszą parafię i Kościół jako miejsce, wspólnotę, w której realizuję swoją osobistą wiarę, w której zmierzam do zbawienia, która jest drogą mojego uświęcenia? I wreszcie - czy stałem się bardziej odważny w przyznawaniu się do wiary? Wraz z końcem Roku Wiary nie może skończyć się nasza gorliwość. Od nas samych zależy czy ten czas przyniesie obfite owoce, czy nasze serca będą otwarte na Bożą łaskę, i czy będziemy z Nią stale współpracować.

 


 

Wraz z Adwentem rozpoczęliśmy kolejny rok duszpasterski pod hasłem „Wierzę w Syna Bożego”, a w naszej Metropolii Górnośląskiej rozpoczęliśmy „Rok Rodziny”. Jest to więc okazja, aby Bogu podziękować za dobrze ukształtowane małżeństwa i rodziny w naszej parafii oraz prosić Go, by umacniał je i obdarzał wszelkimi potrzebnymi łaskami. Szczególnie w czasach, w których trzeba wyjaśniać podstawowe kwestie, że małżeństwo to związek mężczyzny i kobiety, a nie związek homoseksualistów, że dziecko potrzebuje matki i ojca, a nie rodzica pierwszego i rodzica drugiego, bo inaczej nie będzie normalnie się rozwijać. Przychodzi nam żyć w czasach, kiedy trzeba przypominać i wyjaśniać w kontekście ideologii gender płciowość człowieka, że człowiek z natury jest kobietą lub mężczyzną i nie może się wielokrotnie określać.

Mając na uwadze te wszystkie uwarunkowania tym bardziej radujemy się z faktu, że w 2013 roku pobłogosławiliśmy 20 związków małżeńskich. Zapowiedzi przedślubnych było 33.

Niewątpliwie cieszy fakt, że jest dużo intencji mszalnych dziękczynnych z okazji rocznicy zawarcia małżeństwa, że ludzie zdają sobie sprawę z tego, że sam Bóg jest tym, który łączy ludzi, jest spoiwem ludzkiej miłości, fundamentem życia małżeńskiego i rodzinnego. Małżeństwo jest ukierunkowane na dobro małżonków, prokreację i wychowanie dzieci. Małżeństwo jest podstawą rodziny, a dziecko jest wielkim darem Boga i ma prawo do matki i ojca. W 2013 roku w naszej wspólnocie parafialnej przyszło na świat 62 dzieci. Chrztów było 82, a więc 20 dzieci było spoza parafii. Tylko 38 dzieci urodziło się w związkach sakramentalnych, mamy więc o co prosić Boga w Roku Rodziny. To rodzina jest szkołą życia i podstawą do budowania innych relacji. Dzieci nigdzie nie wzrastają lepiej jak we wrażliwej rodzinie, w której jest akceptacja, wzajemny szacunek, odpowiedzialność. Rodzice mają kochać i robić wszystko, aby dziecko mogło rozwijać się zarówno fizycznie jak i duchowo. W rodzinie też rośnie, rozwija się wiara człowieka. To rodzina ma pokazywać, że najważniejszy jest Bóg i jak żyć w bliskości z kochającym Bogiem. W nawiązaniu do tego do pierwszej Komunii Świętej przystąpiło w zeszłym roku 71 dzieci. Do sakramentu bierzmowania przystąpiło 46 młodych ludzi.

Św. Augustyn powiedział: „Życie rodziców jest księgą, w której dzieci mogą czytać”. Co dzieci czytają z życia rodziców kiedy nie ma ich już w kościele po I Komunii Św., po bierzmowaniu, kiedy mówią, że im nie jest potrzebny sakrament bierzmowania? Jak trudno być świadkiem we własnej rodzinie…

Nie ma co ukrywać, że rodzina jest miejscem i wspólnotą osób, gdzie najlepiej czują się i są kochani ludzie chorzy, starsi. Widać jak bardzo cierpią ludzie samotni, którzy nie mogą liczyć na pomoc dzieci, rodziny, a czekają na najmniejszy gest miłości sąsiadów. W tym roku odwiedzin chorych z posługą sakramentalną było 145. Przeżywaliśmy 3 razy parafialny dzień chorego, w których brało udział około 150 osób. Wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że przez te parę godzin ci ludzie mogli poczuć się jak w rodzinie składam z serca Bóg zapłać. A jest to Parafialne Koło Caritas, młodzież, Dzieci Maryi, sponsorzy oraz ci, którzy przywożą naszych chorych do kościoła.

Mówiąc o rodzinie nie możemy zapomnieć o tych, którzy już od nas odeszli do wieczności, a którzy tworzyli nasze rodziny i wielką rodzinę parafialną. W tym roku do domu ojca odeszły 72 osoby. Niech pamięć o nich w postaci Mszy Św., modlitwy, zdobywania odpustów będzie znakiem, że miłość jest wieczna i nie kończy się wraz się ze śmiercią. Nie bądźmy skąpi w miłości za zmarłych, oni potrzebują naszej pomocy i wsparcia, mogą liczyć tylko na nas.

Koniec roku jest dobrą okazją, aby podziękować tym wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób tworzą jedną rodzinę parafialną Św. Krzyża. Dziękuję jako proboszcz Bogu za tych wspaniałych ludzi, za ich życie i zaangażowanie. Są oni wielkim darem nie tylko dla mnie, ale dla nas wszystkich. Swoje podziękowania kieruję w stronę moich współpracowników: Księży Marcina i Jacka jak również ks. Rafała, który na mocy dekretu ks. Biskupa podjął studia w Rzymie. Podziękowania kieruję w stronę nadzwyczajnych Szafarzy: Pana Zygmunta Kowalika i Pana Andrzeja Bąka. Chcę także podziękować Siostrom Zakonnym, szczególnie s. Ilonie za posługę w naszym kościele.

Dziękuję osobom, które pomagają w kościele, na cmentarzu i na plebanii – za Wasz trud i serce do naszej świątyni i do całej rodziny parafialnej. Dziękuję Parafialnej Radzie Duszpasterskiej za wsparcie, dzielenie radości i smutków duszpasterskich oraz popieranie wszelkich inicjatyw. Dziękuję mojej mamie i cioci, Pani Irenie, Pani Urszuli, Pani Marioli, Paniom: Zofii Niziołek i Urszuli Grecz troszczącym się o piękno i czystość naszego kościoła, naszym organistom: Panu Marcinowi Walisko, Pawłowi Biegieszowi i Tomaszowi Binkowi, Panu Jackowi Siemkowi za upiększanie naszych uroczystości swoją grą oraz Panom podejmującym przeróżne prace przy kościele, niestrudzonym: Panom Władysławowi Dudkowi, Krzysztofowi Wadelskiemu, Januszowi Leszczyńskiemu oraz Józefowi Kukusiowi – naszemu kościelnemu. Chciałbym podziękować także Pani Monice Wójcik, Państwu Kubiak, Panu Wiesławowi Wójcikowi, Panu Markowi Klementowskiemu, mojemu wujkowi i ojcu za wielkie serce i cichą pracę na rzecz naszej rodziny parafialnej.

 


 

Przede wszystkim jednak dziękuję wszystkim grupom parafialnym za Wasze zaangażowanie i serce na różnych płaszczyznach życia rodziny parafialnej. Dziękuję: Ministrantom, Dzieciom Maryi, szczególnie tym dziewczynom, na które zawsze można liczyć, scholi liturgicznej, harcerzom, dziecięcej grupie teatralnej, młodzieżowej grupie teatralnej, chórowi parafialnemu, górnikom, Orkiestrze, Caritasowi, Wspólnocie Żywego Różańca, Apostolstwu Dobrej Śmierci, Czcicielom Miłosierdzia Bożego, Oazie młodzieżowej, osobom, które uczestniczą w kręgu biblijnym, w spotkaniach dla małżeństw, spotkaniach Klubu Seniora oraz w kursie gitarowym.

Każda rodzina, także rodzina parafialna, musi mieć swój dom, w którym wszyscy czują się dobrze, i w którym dla każdego jest zawsze miejsce. Tym domem dla rodziny parafialnej jest świątynia, probostwo i dom katechetyczny, których utrzymanie i upiększanie zależy tylko od Was. Dziękuję za Wasze wszelkie wsparcie w tym względzie. Chciałbym w tym miejscu wymienić tylko najważniejsze inicjatywy, które zrealizowaliśmy w tym roku:

 

1. ŚWIĄTYNIA I PLAC KOŚCIELNY

  • Zakupiono ławy dla ministrantów oraz nowy, stylowy klęcznik i krzesła dla nowożeńców. Koszt 41 000 zł.
  • Zakupiono nowe, małe lichtarze, gong oraz ornat. Koszt 3 000 zł. Kwota częściowo pokryta ofiarą dzieci komunijnych, za którą składamy serdeczne Bóg zapłać.
  • W ramach zabezpieczenia attyki kościoła, na podstawie umowy z Kopalnią i ekspertyzy Głównego Instytutu Górnictwa, Kopalnia wykonała prace wzmacniające. Polegały one na wklejeniu od strony wewnętrznej specjalnych mat z włókna węglowego, natomiast od zewnątrz, w spoiny poziome zostały wklejone zbrojenia wzmacniające.
  • Kopalnia w dalszym ciągu prowadzi stałą kontrolę w zakresie oceny bezpieczeństwa użytkowania kościoła.
  • W dalszym ciągu prowadzone są prace zabezpieczające, naprawa i konserwacja witraży. Już teraz możemy cieszyć się z dwóch nowych witraży. Jeden z nich przedstawia ks. Norberta Bonczyka wraz z ks. Janem Frenzlem, zaś na drugim widnieje Baranek wielkanocny. Zakończenie prac planowane jest na styczeń 2014 roku, za wyjątkiem nowych witraży w prezbiterium.
  • Koszt dekoracji, kwiatów, utrzymania świątyni w czystości, wystrojów świątecznych na Wielkanoc, Boże Narodzenie, Boże Ciało i Odpust Parafialny w 2013 roku wyniósł ok. 25 000 zł.
  • W kończącym się roku wykonano prace zabezpieczające i konserwatorskie naszej pięknej rzeźby „Grupa Ukrzyżowania” wraz z podświetleniem. Prace były trudne i skomplikowane. Przy okazji odsłonięto tekst
    z 1 Kor 1, napisany gotykiem w języku niemieckim. Ogólny koszt wyniósł 65 000 zł, z czego 20 000 zł pochodzi z dotacji od Prezydenta m. Bytomia.
  • Odnowiono kryptę w naszym kościele. Koszt 2 500 zł.
  • Dokonano corocznego przeglądu oraz naprawy pieca grzewczego, instalacji elektrycznej, oświetlenioweji odgromowej, sprawności przewodów dymowych oraz zabezpieczenia przeciwpożarowego. Koszt 3 200 zł.

 

2. PROBOSTWO I DOM KATECHETYCZNY

  • W tym roku dużym i koniecznym wydatkiem była likwidacja drewnojadów, które w ciągu wielu lat licznie zagnieździły się w więźbach dachowych plebanii i domu katechetycznego. Likwidacja szkodników polegała na ociosaniu spróchniałych elementów, nasączeniu ich środkami owadobójczymi i wzmocnieniu balami osłabionych krokwi. Koszt 47 000 zł.
  • W związku z remontem więźb dachowych oraz znacznymi stratami cieplnymi zaszła pilna konieczność ocieplenia stropów strychowych. Ocieplenie polegało na ułożeniu wełny mineralnej o grubości 12 cm oraz nowej podłogi z płyt OSB. Koszt 14 330 zł.
  • Przeprowadzono generalny remont kotła wraz z wymianą wsypu i podajnika. Koszt 2 300 zł.
  • Wspólnie z Kopalnią wymieniliśmy rynny i rury spustowe na budynkach domu katechetycznego i plebanii wraz z naprawą płotków śnieżnych oraz konserwacją drewnianych okapów po obwodzie budynków.
  • Dokonano corocznego przeglądu instalacji elektrycznej, oświetleniowej, odgromowej, przewodów dymnych oraz zabezpieczeń przeciwpożarowych. Koszt 2 800 zł.
  • Uzupełniono oświetlenie zewnętrzne terenu plebanii. Koszt 1 100 zł.
  • Koszt utrzymania czystości, porządku na całym terenie probostwa i wokół kościoła wyniósł 19 300 zł.

 


 

3. CMENTARZ

  • W ramach rozbudowy cmentarza wykonano nową drogę dojazdową z kostki brukowej wraz z podbudową od strony ul. Warszawskiej oraz dróżki pomiędzy grobami. Koszt robocizny i sprzętu 35 000 zł. Kostka brukowa wraz z podbudową została przekazana przez sponsorów: Pana Piotra Dąbrowskiego oraz Spółkę Nicpol Sp. z o. o.
  • Usunięto awarię wodociągową spowodowaną eksploatacją górniczą. W ramach naprawy ułożono rurę z PCV i nową kostkę brukową.
  • Dokonano przeglądu instalacji elektrycznej, przewodów dymowych oraz zabezpieczeń przeciwpożarowych. Wykonano kompleksową inwentaryzację budowlaną kaplicy cmentarnej. Koszt 1 500 zł.

 

4. INNE

  • W miejsce zdewastowanego Krzyża postawiono nowy na Górze Grytza. Wykonano także nowy Krzyż na cmentarzu. Prace te były dodatkowo wykonane przez Panów dbających o czystość wokół kościoła i probostwa, którym z głębi serca dziękujemy.

 

Jestem świadom, że bez Waszej ofiarności i wyrozumiałości nic nie można byłoby zrobić. Składam więc podziękowania za wszelkie ofiary na rzecz parafii.

Dziękuję za ofiary z intencji, które służą utrzymaniu księży. Podkreślam, że nie było, nie ma i nie będzie jakiegokolwiek cennika za Msze Święte i posługę sakramentalną.

Cotygodniowe kolekty są przeznaczone na utrzymanie parafii. Są też kolekty przeznaczone na cele ogólnokościelne, tj. Misje, Fundusze Oświatowe, Inwestycyjne, Świątynię Opatrzności, Ośrodek Rehabilitacyjno – Edukacyjny w Rusinowicach, utrzymanie naszego Seminarium Duchownego, Kurii Diecezjalnej w Gliwicach, Stolicy Apostolskiej, dwie kolekty na budowę nowego kościoła w Dąbrowie Miejskiej.

Ponadto, na cele charytatywne parafia przekazała 40 030 zł. Koszt półkolonii dla dzieci wyniósł ponad 14 000 zł.

Koszty utrzymania parafii to także m.in. bieżąca konserwacja, naprawy, remonty, zakup komunikantów, wina i niezbędnego wyposażenia. Opłaty za media w 2013 r. wyniosły: 63 822, 67 zł, w tym:

  • za węgiel na ogrzewanie kościoła, plebanii i domu parafialnego: 20 400 zł,
  • za energię elektryczną kościoła, plebanii, domu katechetycznego, kaplicy i kostnicy: 14 121, 73 zł,
  • za wodę i odprowadzenie ścieków – kościół, plebania, dom parafialny i cmentarz: 6 528, 11 zł,
  • za wywóz śmieci i gruzu z cmentarza oraz dodatkowe utrzymanie czystości na cmentarzu: 19 735, 38 zł,
  • za ubezpieczenie mienia (kościoła, domu parafialnego, kaplicy, cmentarza): 2 332 zł,
  • za telefony: 705, 45 zł

 

To tylko liczby, ale za nimi są konkretni ludzie i ich serca.

Co przed nami? Rok przygotowań do 150 – lecia naszego kościoła. Chciałbym, by była to odnowa wewnętrzna nas wszystkich. Dlatego właśnie trwa peregrynacja obrazu Św. Rodziny, dlatego w przyszłości peregrynacja Krzyża Świętego, dlatego wprowadzanie Eucharystii w przestrzeń naszego życia. Przed nami także wydobycie węgla pod świątynią, które nie wiem co przyniesie, ale ufam Bogu, Jego opatrzności i mądrości.

Moi Kochani!

„Dusza ludzka ma dwoje oczu; jedno patrzy na doczesność, drugie wpatruje się w wieczność”. Rzeczywiście, przebywamy w dwóch wymiarach, między dwoma światami: doczesnym i wiecznym. Swym spojrzeniem musimy ogarnąć zarówno wszystkie bieżące, codzienne troski, jak również wpatrywać się w inną rzeczywistość, w wieczność.

Życzę, w imieniu swoim i księży Wikarych, aby Rok Pański 2014, był patrzeniem na to, co nas otacza, był wypełniony rodziną, miłością, pięknem, nadzieją, dobrym słowem, pokojem, radością, pracą, przebaczeniem. Ale byśmy umieli także spojrzeć na wieczność, na Boga, na Jego miłość, umieli zachwycać się i doświadczać miłości Bożej i Jego łask każdego dnia. Niech będzie to Rok Rodzin Bogiem silnych, ale i czas, w którym naszym życiem i słowem, przez odnowienie oraz pogłębienie osobistej relacji z Bogiem w niedzielnych Eucharystiach, czytaniu Pisma Św., a także świadome przyjmowanie sakramentów świętych - powiemy Wierzę w Syna Bożego.

 


 

To, co najważniejsze w parafii, to rozwój duchowy jej członków, który dokonuje się poprzez różnego rodzaju wydarzenia parafialne. Oto prezentacja najważniejszych z nich:

 

STYCZEŃ 2013

  1. W ramach obchodów Roku Wiary, 13 stycznia – w Niedzielę Chrztu Pańskiego, podczas każdej Mszy Świętej odnawialiśmy przyrzeczenia chrzcielne. Kościół dał nam w ten sposób możliwość uzyskania odpustu zupełnego.
  2. Styczeń upłynął w atmosferze radości, jaką napełniło nas Boże Narodzenie. Wszyscy lubimy śpiewać kolędy, dlatego 20 stycznia zgromadziliśmy się wokół naszych gości – członków Górniczej Orkiestry Dętej „Bytom”, aby wysłuchać wspaniałego koncertu.
  3. Polską tradycją jest budowanie szopek bożonarodzeniowych. Mimo, że nasza szopka zachwycała swoim pięknem, a jej klimat skłaniał do modlitwy, grupa Parafian 25 stycznia odwiedziła katowickie Panewniki, aby zwiedzić tamtejsze stajenki bożonarodzeniowe.
  4. W naszej parafii mamy wiele utalentowanych dzieci i ludzi młodych. Oni wszyscy wystąpili podczas parafialnego wieczoru kolęd zorganizowanego 27 stycznia pod czujnym okiem ks. Marcina. Piękne kolędy odśpiewał także nasz chór parafialny, schola, harcerze  i Dzieci Maryi. Najmłodsza uczestniczka – Małgosia Ochryniuk swoim śpiewem sprawiła, że wzruszyło się niejedno twarde serce.
  5. Do nabycia były kalendarze na 2013 rok, w którym znajdowały się zdjęcia z wydarzeń parafialnych z ubiegłego roku.
  6. Obchodziliśmy 68. rocznicę tragicznych wydarzeń w Miechowicach, modląc się za ofiary na czele z ks. Janem Frenzlem.

 

LUTY 2013

  1. 2 lutego nasze kochane dzieci wraz z Mariankami bawiły się w domu katechetycznym na wyśmienitym balu przebierańców. Maluchy tańczyły, chętnie brały udział w konkursach i zabawach, a także pałaszowały pyszne słodkości.
  2. W dn. 11 – 16 lutego ks. Proboszcz wraz z Dziećmi Maryi zorganizował pełne atrakcji półkolonie. Dzieci zwiedziły Muzeum produkcji zapałek w Częstochowie, a także Sztolnię Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach, skorzystały z atrakcji Parku Wodnego, obejrzały filmy w Multikinie i BCK-u, a także wzięły udział w pieczeniu kiełbasek na ognisku i ciekawych zabawach.
  3. W dniach 10 – 12 lutego prosiliśmy przed Najświętszym Sakramentem o ducha pokuty i dobre przeżycie Wielkiego Postu. Były to bowiem Dni Eucharystyczne. Modlitwę prowadzili członkowie poszczególnych grup parafialnych.
  4. 27 lutego ks. Biskup Jan Kopiec udzielił Sakramentu Bierzmowania naszej młodzieży, aby umocnić ich w wyznawaniu świętej wiary katolickiej.

 

MARZEC 2013

  1. 3 marca wspólnie z wiernymi Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego na czele z ks. Proboszczem Janem Kurko, przeżyliśmy nabożeństwo ekumeniczne, prosząc o jedność wszystkich chrześcijan.
  2. 8 marca ks. Proboszcz wraz z młodzieżową grupą teatralną przygotował Drogę Krzyżową ubogaconą pokazem kadrów z filmu „Pasja” Mela Gibsona.
  3. 10 marca ks. Proboszcz poświęcił modlitewniki „Drogi do Nieba” dzieciom przygotowującym się do
    I Komunii Świętej. Dzięki temu nasze maluchy poczuły, że ten wielki dzień jest już bardzo blisko.
  4. Czas łaski i zbawienia – tak można podsumować 4 dni wielkopostnych rekolekcji (10 – 13 marca), które poprowadzili o. Artur Musialski i dk Artur Karkoszka OP. Ojcowie Dominikanie stali się narzędziami w rękach Ducha Świętego i na wszystkie sposoby starali się rozgrzać nasze serca. Warto przypomnieć moment ucałowania ołtarza posoborowego – według Soboru Watykańskiego II – najważniejszego miejsca w świątyni.
  5. 17 marca nabożeństwo Gorzkich Żali i Mszę Świętą o godz. 16.00 swoim śpiewem ubogaciła schola Nativitatis.
  6. 22 marca wyruszyliśmy Drogą Krzyżową z parafii Bożego Ciała do naszej świątyni wraz z tamtejszymi Parafianami i Kapłanami. W trakcie nabożeństwa wysłuchaliśmy pieśni w wykonaniu naszego chóru i zespołu młodzieżowego z sąsiedniej parafii.
  7. 24 marca Dzieci Maryi przeprowadziły kiermasz przedświąteczny, podczas którego można było nabyć drobne ozdoby świąteczne, a także ręcznie robione przez Marianki palmy. Dziękujemy za wszelkie zakupy, z których dochód przeznaczony jest na półkolonie.
  8. 24 marca, w Niedzielę Palmową, na każdej Mszy Świętej odbywało się poświęcenie gałązek palmowych,a podczas Eucharystii o godz. 9.00 wyruszyliśmy na procesję dookoła kościoła. W tym dniu odczytywana jest także Męka Pańska. Z kolei nasza młodzież wyjechała z ks. Marcinem na diecezjalne spotkanie młodych do gliwickiej katedry.
  9. W każdy czwartek Wielkiego Postu nasze dzieci gromadziły się na Drodze Krzyżowej i przynosiły na nią własnoręcznie zrobione krzyże.
  10. Wielkopostną jałmużnę nasi Parafianie składali jako DAR SERCA, z którego Marianki przygotowały 50 paczek dla potrzebujących rodzin oraz ludzi samotnych.
  11. Wielki Tydzień obfitował w niezwykłe, duchowe przeżycia związane z naszym odkupieniem. Wielki Piątek i Wielka Sobota rozpoczęły się Ciemną Jutrznią, w której udział wzięło wielu Parafian. Z drżeniem serca przeżywaliśmy adoracje, Mszę Świętą Wieczerzy Pańskiej, Ceremonie Wielkiego Piątku oraz obrzędy Wielkiej Soboty połączone z Rezurekcją. W sobotnią noc młodzieżowa grupa teatralna przedstawiła Misterium Męki Pańskiej.

 


KWIECIEŃ 2013

  1. 2 kwietnia wysłuchaliśmy porywającego koncertu w wykonaniu akordeonistów Agnieszki Bagińskiej, Marcina Jabłońskiego i gwiazdy wieczoru – Marcina Wyrostka, zwycięzcy programu „Mam talent”. Koncert odbył się w ramach cyklu „Muzyka w starych kościołach Miechowic” i przyciągnął rzeszę słuchaczy, nie tylko z Miechowic.
  2. Przez cały tydzień po świętach Zmartwychwstania Pańskiego odprawialiśmy nowennę do Bożego Miłosierdzia, aby 7 kwietnia świętować Niedzielę Miłosierdzia Bożego. O godz. 15.00 zgromadziliśmy się w świątyni na nabożeństwie do Bożego Miłosierdzia połączonego z czuwaniem z okazji kolejnej rocznicy śmierci bł. Jana Pawła II.
  3. W uroczystość Zwiastowania Pańskiego, 8 kwietnia, chętni Parafianie podjęli Duchową Adopcję Dziecka Poczętego, którego życie w łonie matki jest zagrożone.
  4. Dzień 22 kwietnia zapamiętają dzieci klas II, które właśnie wtedy po raz pierwszy przyjęły rozgrzeszenie z rąk Kapłana w Sakramencie Pokuty. Przed spowiedzią dzieci wspólnie modliły się, przeprosiły swoich rodziców, a ci udzielili swoim pociechom błogosławieństwa.
  5. 25 kwietnia, w Święto Św. Marka Ewangelisty odbyła się procesja błagalna o dobre urodzaje i Boże błogosławieństwo w pracy na roli.

 

MAJ 2013

  1. 1 maja, ks. Rafał i ks. Marcin wraz z Mariankami i Ministrantami wyjechali na wycieczkę w góry. Podczas wyprawy zdobyli Szyndzielnię i Klimczok.
  2. Nabożeństwa majowe zostały odprawione za mieszkańców wszystkich ulic i zakątków naszej parafii. W ramach nabożeństw odbyły się także procesje z okazji Dni Krzyżowych.
  3. 11 maja na Mszy Świętej i w domu katechetycznym gościliśmy uczestników Parafialnego Dnia Chorego, zorganizowanego przez ks. Proboszcza, przy pomocy Pań z Koła Caritas. Marianki przygotowały z tej okazji konkurs muzyczny.
  4. 12 maja gościliśmy w naszej parafii s. Katarzynę, która opowiadała o Ruchu Szensztackim i pielgrzymowaniu obrazu Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej. Ta wizyta przyniosła błogosławione owoce, o czym można przeczytać w akapicie „Październik 2013”.
  5. 13 maja, tradycyjnie udaliśmy się na Górę Grytza w ramach nabożeństwa do MB Fatimskiej. Cieszymy się, że procesje przyciągają tak wielu Parafian.
  6. 17 maja nasze dzieci z klas II przeżyły swoją I Komunię Świętą. Była to okazja to radości dla całej parafii. Mimo uzasadnionych obaw, Pan Bóg pobłogosławił nam wspaniałą pogodą. Na zakończenie Białego Tygodnia dzieci udały się na pielgrzymkę dziękczynną do opolskiego Sanktuarium Świętej Anny pod opieką ks. Marcina i swoich rodziców.
  7. 25 maja, nasza Liturgiczna Służba Ołtarza, pod opieką ówczesnego opiekuna – ks. Rafała, wyjechała do Rud Raciborskich, aby wziąć udział w Eucharystii wraz z Ministrantami całej diecezji. Po Mszy Świętej nasi chłopcy wykazali ducha zdrowej rywalizacji uczestnicząc w przygotowanych konkursach i zawodach sportowych.
  8. Boża pedagogika jest tak nieprzewidziana, jak niesamowita. 30 maja, w uroczystość Bożego Ciała, wyruszyliśmy w tradycyjną procesję teoforyczną, tym razem na osiedle przy byłej KWK Miechowice. Po wyjściu z kościoła naszym oczom ukazała się ściana deszczu. Wydawało się, że nie ma szans na odbycie procesji. Mimo wszystko wyruszyliśmy. Deszcz utrudniał nam modlitwę, wielu ludzi zrezygnowało i uciekło do domów, ale najwytrwalsi dotrwali do końca. W nagrodę, na ostatnim odcinku trasy, nasze twarze rozświetliło upragnione słońce. W Roku Wiary Pan Bóg dał nam możliwość do jej wyznania, bez względu na wszystko.

 

CZERWIEC 2013

  1. 1 czerwca przedstawiciele naszej młodzieży wyjechali do Lednicy na Ogólnopolskie Spotkanie Młodych.
  2. 2 czerwca, zgodnie z życzeniem i w łączności z Ojcem Świętym na całym świecie o godz. 17.00 odbyła się Adoracja Eucharystyczna. Nasza parafia także włączyła się w tę modlitwę, ofiarując ją w intencji Kościoła oraz tych, którzy doświadczają cierpień związanych z nowymi rodzajami niewolnictwa, ofiar wojen, handlu ludźmi, przemytu narkotyków i pracy niewolniczej. Pamiętaliśmy również o ludziach, którzy doświadczają niepewności ekonomicznej, bezrobotnych, starszych, emigrantach, bezdomnych, więźniach oraz o tych, którzy zepchnięci są na margines społeczny.
  3. 9 czerwca o godz. 9.00 odbyła się Msza Święta ofiarowana od Dzieci Maryi w intencji naszych Kapłanów z okazji rocznicy święceń kapłańskich. Na pamiątkę tego wydarzenia Marianki ofiarowały parafii bieliznę kielichową i bursę.
  4. 22 czerwca ks. Proboszcz wraz z Mariankami udał się na wycieczkę do Parku Jurajskiego w Krasiejowie. Dziewczęta bawiły się fantastycznie i z serca dziękują swojemu Opiekunowi za ten wyjazd.
  5. 23 czerwca podczas Mszy Świętej o godz. 10.30 pożegnaliśmy naszego ks. Rafała, który dekretem ks. Biskupa został skierowany na studia specjalistyczne do Rzymu z zakresu prawa kanonicznego. Dziękujemy za posługę w naszej parafii i życzymy Księdzu Bożego błogosławieństwa koniecznego do podołania nowym obowiązkom.
  6. Tego samego dnia obchodziliśmy wraz z dziećmi klas III rocznicę I Komunii Świętej.
  7. 23 czerwca był także dniem, w którym gościliśmy Wolontariuszy Misyjnych Salvator działających przy Zgromadzeniu Salwatorianów, którzy podczas Mszy Świętych zapoznawali nas ze swoją działalnością. Po Eucharystii zapraszali na kiermasz ich rękodzieł z możliwością zakupu książki własnego autorstwa. Dochód z akcji przeznaczony był na tegoroczne wyjazdy wolontariuszy między innymi do Albanii, Autonomii Palestyńskiej (Emaus), Tanzanii, Rumunii, Słowacji, na Węgry i na Ukrainę.
  8. 28 czerwca uroczystą Mszą Świętą pożegnaliśmy rok szkolno – katechetyczny 2012/2013. Dzieci oraz grono pedagogiczne pożegnały także swojego katechetę – ks. Rafała.

 

 


 

LIPIEC, SIERPIEŃ 2013

  1. Wakacje rozpoczęły się półkoloniami. Tym razem dzieci zwiedziły ciekawe Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie i Park Żubrów, a także Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu. Dzieci były także w Aqua Parku i Multikinie. Na zakończenie zorganizowano dla nich przejażdżkę końmi, ognisko oraz gry i zabawy drużynowe. Wszystko odbyło się dzięki ofiarodawcom, Urzędowi Miejskiemu, Piekarni Cukierni Kwapisz, p. Wiesławowi Wójcikowi oraz Mariankom.
  2. 7 lipca ks. Marcin wraz z grupą pielgrzymów wyruszył w drogę do Piekar Śląskich, aby pokłonić się Matce Sprawiedliwości i Miłości Społecznej.
  3. W tę samą niedzielę gościliśmy o. Theotima z Afryki ze Zgromadzenia Ojców Kombonianów. Misjonarz głosił Słowo Boże, udzielił wywiadu do naszej gazetki, a także przy pomocy wolontariuszy przeprowadził kiermasz, na którym można było zakupić m. in. ciekawe filmy dotyczące misji.
  4. 13 lipca ks. Marcin wyjechał z naszymi Parafianami na pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Boskiej Pocieszenia w Czermnej oraz do Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Tarnowie. Tamtejsze tereny urzekły pielgrzymów, dlatego wszyscy wrócili pokrzepieni na duchu.
  5. W niedzielę, 28 lipca, z racji wspomnienia Św. Krzysztofa, patrona kierowców, nasi Księża święcili pojazdy, a także rozdawali breloczki z wizerunkiem Świętego.
  6. 23 sierpnia powitaliśmy w naszej parafii nowego Wikariusza ks. Jacka Liwowskiego, który został opiekunem wspólnoty Ministrantów. Objęliśmy Księdza modlitwą i życzliwością, życząc wszelkich potrzebnych łask.

 

 

WRZESIEŃ 2013

  1. 1 września odbyły się dożynki parafialne. Podczas uroczystej Mszy Świętej dziękowaliśmy dobremu Bogu za zebrane plony. Na Eucharystii zebrali się Gospodarze z Miechowic, działkowcy ROD Wspólna Praca, a także wielu Parafian, aby uwielbiać Boga za Jego dobroć i przypomnieć sobie o ciężkiej pracy rolników. Po Mszy Świętej podzieliliśmy się wielkim, dożynkowym chlebem.
  2. 2 września Mszą Świętą o godz. 8.00 rozpoczęliśmy nowy rok szkolno – katechetyczny 2013/2014. Najbardziej cieszyły się pierwszaki, którym ks. Proboszcz poświęcił tornistry i przybory szkolne.
  3. 15 września świętowaliśmy nasz odpust ku czci Świętego Krzyża i przeżyliśmy IV charytatywny festyn parafialny. Kazania wygłosił ks. Józef Kara. Oprócz zaproszonych gości, przybyło także wielu naszych Parafian. Na scenie wystąpili członkowie naszych grup parafialnych, nie zabrakło potraw z grilla i pokazu sztucznych ogni. Gwiazdą wieczoru był zespół B. A. R., którego występ był niezapomniany.
  4. 16 września, trwając w odpustowej radości, wzięliśmy udział w nabożeństwie ku czci Krzyża Świętego i publicznie oddaliśmy mu pokłon.
  5. 21 września odbyła się pielgrzymka do Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego w Nowej Słupii. Był to pierwszy parafialny wyjazd do tego miejsca. Zarówno ks. Jacek, jak i pielgrzymi stwierdzili, że do tego pięknego Sanktuarium koniecznie trzeba wrócić i spędzić tam więcej czasu.
  6. 22 września odbyła się 5 edycja Bytomskiego Półmaratonu, któremu patronuje nasza parafia. Chcemy propagować przez to zdrowy tryb życia, a przede wszystkim rodzinne i parafialne świętowanie Dnia Pańskiego.

 

PAŹDZIERNIK 2013

  1. 5 października oddaliśmy pokłon Matce Bożej Jasnogórskiej Pani. Duchową opiekę nad pielgrzymami pełnił ks. Jacek.
  2. 6 października gościliśmy Księdza, który przyjechał z Kazachstanu, aby prosić o wsparcie dla swoich Parafian.
  3. 13 października obchodziliśmy Dzień Papieski. W ramach nabożeństwa fatimskiego udaliśmy się z procesją na Górę Grytza, gdzie ks. Proboszcz dokonał poświęcenia nowego Krzyża. Poprzedni został zniszczony przez ludzi złej woli z naszej parafii. Przepraszaliśmy za zbezczeszczenie Drzewa Świętego, a także publicznie oddaliśmy pokłon wyznając przy tym naszą wiarę.
  4. 20 października zebraliśmy duchowe owoce wizyty s. Katarzyny z Szensztatu. W naszej parafii powstały dwa nowe kręgi modlitwy do MB Trzykroć Przedziwnej. Istnieją już zatem trzy takie grupy. Tym samym rozpoczęła się mała peregrynacja wizerunku Matki Najświętszej. Była to kolejna inicjatywa związana z Rokiem Wiary.
  5. 26 października odbył się kolejny Dzień Chorego połączony z udzieleniem Sakramentu Namaszczenia Chorych. Po Eucharystii, podczas radosnego spotkania przy kawie i cieście, młodzieżowa grupa teatralna przedstawiła scenki różańcowe z życia Świętej Bernadetty Soubirous.
  6. Przez cały miesiąc uczestniczyliśmy w nabożeństwach różańcowych prowadzonych przez kolejne grupy parafialne. Ofiarowaliśmy je za mieszkańców poszczególnych ulic parafii. Ten zwyczaj wpisał się już w naszą parafię i jest pięknym dowodem wypełniania przykazania miłości wobec bliźniego.
  7. Przez trzy niedziele października przeżywaliśmy różaniec połączony ze scenkami teatralnymi w wykonaniu dzieci i młodzieży. Maluchy przedstawiały pantomimę biblijną, natomiast młodzież pokazała życie Świętych. Część radosną rozważaliśmy ze Św. Bernadettą Soubirous, bolesną ze Św. Ritą, natomiast chwalebną ze Św. Katarzyną Labouré. W Roku Wiary przykład życia tych kobiet przemawiał do nas w sposób szczególny i pokazywał jak żyć z Bogiem na co dzień. Modlitwę różańcową odmawiały z kolei najmłodsze dzieci, z obecności których cieszymy się najbardziej.

 

 


 

LISTOPAD 2013

  1. 1 listopada, w uroczystość Wszystkich Świętych, wraz z Kapłanami i wiernymi parafii Bożego Ciała odprawiliśmy procesję na cmentarz, a także wzięliśmy udział we Mszy Świętej za wszystkich zmarłych. W Dzień Zaduszny odbyła się Msza Święta w kaplicy naszego cmentarza.
  2. Ks. Marcin po raz kolejny wcielił się w rolę swojego Świętego patrona i na białym koniu zjawił się na placu kościelnym 10 listopada. Radosna procesja wyruszyła do kościoła, gdzie po Mszy Św. każde dziecko otrzymało pysznego, marcińskiego rogala.
  3. 14 listopada w naszym kościele odbył się ostatni w cyklu jesiennym koncert „Muzyka w starych kościołach Miechowic”. Gościł u nas Śląski Kwartet Puzonowy „KwARTet”, a także kierownik artystyczny p. Jacek Woleński.
  4. 15 listopada ks. Jacek zorganizował pierwsze w naszej parafii nabożeństwo w duchu Taizé. W tym celu zaprosił do nas scholę ze swojej poprzedniej parafii. Na modlitwie zgromadziła się nie tylko nasza młodzież, ale także z całego dekanatu.
  5. 16 listopada w domu katechetycznym bawiły się nasze dzieci przebrane za postacie Świętych i błogosławionych. Kto był ten wie, że zabawa była fantastyczna.
  6. 24 listopada, łącząc się z Kościołem Powszechnym, obchodziliśmy zakończenie Roku Wiary. W ciągu tych 12 miesięcy podjęto szereg inicjatyw duszpasterskich. M. in. na Mszach Św. wieczornych w każdą środę rozważaliśmy prawdy naszej wiary, a także wprowadziliśmy śpiewane Credo. Jako podsumowanie całego roku, każdy miał możliwość podpisania się pod Wyznaniem Wiary, które będzie umieszczone w nowym ołtarzu posoborowym, jako świadectwo dla przyszłych pokoleń.
  7. W tę niedzielę swoje święto przeżywali również Ministranci. Msza Św. o godz. 9.00 sprawowana była m. in. w ich intencji, a także opiekuna wspólnoty – ks. Jacka. Przyjęcie nowych chłopców do grona LSO miało miejsce na nieszporach o godz. 15.00. Po raz pierwszy wszyscy Ministranci odnowili przyrzeczenia życia na wzór swojego Mistrza – Pana Jezusa. Po nabożeństwie w domu katechetycznym chłopcy spotkali się ze swoimi rodzicami, a później sami spędzili radosny czas. Ministranci dziękują ks. Jackowi za dotychczasową opiekę nad ich wspólnotą, pamiętając również  o wkładzie, jaki przez rok włożył ks. Rafał.
  8. W związku ze wspomnieniem Św. Cecylii, tego samego dnia na Eucharystii zebrał się także chór parafialny, organiści i Górnicza Orkiestra Dęta „Bytom” na czele z Zarządem. Nie mogło zabraknąć urodzinowego „Sto lat” w wykonaniu orkiestry dla swojego Kapelana, którym jest ks. Proboszcz. Po Mszy Św. wszyscy muzycy i śpiewacy spotkali się z Solenizantem w domu katechetycznym.
  9. 30 listopada nasi Ministranci wzięli udział w dekanalnym etapie Turnieju Ministrantów w Piłce Nożnej Halowej, na który wybrali się z ks. Jackiem i ks. Marcinem. Chłopcy zdobyli drugie miejsca w swoich kategoriach wiekowych, a jako nagrodę ks. Jacek zaprosił ich na pyszną pizzę. Gratulujemy sukcesów i liczymy na kolejne!

 

GRUDZIEŃ 2013

  1. 1 grudnia, w I Niedzielę Adwentu, nasze Marianki sprzedawały ręcznie robione przez siebie wieńce adwentowe. Dochód zasili kasę zbieraną na zbliżające się półkolonie.
  2. 3 grudnia odbyła się uroczysta Msza Św. w intencji wszystkich pracowników KWK Bobrek – Centrum,a także emerytowanych górników. Na Eucharystii stawiły się liczne poczty sztandarowe, Dyrekcja Kopalni, Związki Zawodowe oraz wielu górników.
  3. Rankiem, 4 grudnia, tradycyjnie biorą udział we Mszy Św. obecni i emerytowani górnicy z naszej parafii. Jest to nasze parafialne święto, bo przecież od setek lat związani jesteśmy z górnictwem i ciężką pracą.
  4. 6 grudnia mieliśmy kolejnego gościa – Św. Mikołaja, biskupa, który po Roratach rozdał słodkości wszystkim dzieciom.
  5. 8 grudnia Marianki przeżywały swoje święto, dlatego zebrały się na Mszy Św. w swojej intencji. Ks. Proboszcz – opiekun wspólnoty, przyjął do grona Dzieci Maryi nowe dziewczynki. Po południu do salki katechetycznej przyszli także rodzice Marianek, którzy z chęcią wzięli udział w różnorakich konkursach i zabawach. Zobaczyli także przedstawienie w wykonaniu swoich córek. Dzieci Maryi z serca dziękują ks. Proboszczowi za kolejny rok współpracy i opieki nad nimi.
  6. 8 grudnia, spotkaliśmy się w kościele o godz. 13.00, aby na modlitwie przeżyć z Matką Bożą Godzinę Łaski.
  7. 14 grudnia odbyło się opłatkowe spotkanie chorych i starszych Parafian, poprzedzone Mszą Świętą. Marianki umiliły gościom czas przedstawiając Królewnę Śnieżkę, a także organizując konkurs „Familiada”. Dziękujemy Paniom z Caritasu, a także ks. Proboszczowi za pamięć o ludziach starszych i cierpiących.
  8. 15 grudnia Dzieci Maryi przeprowadziły kiermasz świąteczny, na którym nowością był pyszny barszcz prosto z fary przygotowany przez mamę i ciocię ks. Proboszcza, a także rozgrzewająca zimowa herbatka z sokiem malinowym i goździkami.
  9. Panie z parafialnego Koła Caritas przygotowały paczki dla chorych Parafian, którym zdrowie nie pozwala już przyjść do kościoła i pomogły w ich rozprowadzeniu przy okazji przedświątecznych odwiedzin z posługą sakramentalną.
  10. Przez cały Adwent zbieraliśmy żywność, zabawki i przybory szkolne, z których Marianki przygotowały ok. 80 paczek dla potrzebujących rodzin naszej parafii.
  11. Adwent wiąże się oczywiście ze Mszą Św. ku czci NMP, zwaną Roratami. Nasze dzieci i dorośli gromadzili się w świątyni codziennie już o godz. 16.45, aby śpiewem chwalić Pana Boga i Matkę Najświętszą oraz oczekiwać na przyjście Zbawiciela. Maluchy robiły serca z postanowieniami, modliły się w intencji nas wszystkich przed figurką MB, którą codziennie otrzymywały, a także cieszyły się ze słodkości, które każdego dnia wygrywały. Tegoroczne Roraty upłynęły pod hasłem „uBoga droga. Skarby niebieskie. Tyle masz, ile dasz!”. Poznawaliśmy życie ludzi, którzy poświęcili je dla chorych, ubogich
    i będących na marginesie społeczeństwa.
  12. Przed Pasterką młodzieżowa grupa teatralna przedstawiła spektakl bożonarodzeniowy. Święta Bożego Narodzenia przeżyliśmy z pokojem w sercu i w ślicznie udekorowanym kościele. Nasza szopka zachwyca nie tylko dzieci, ale także dorosłych. Obyśmy jak najliczniej klękali przy niej, przed nowonarodzonym Zbawcą.
  13. 29 grudnia, w Niedzielę Świętej Rodziny, na Mszy Św. o godz. 10.30 zebrały się rodziny naszej parafii, a małżonkowie odnowili przysięgę małżeńską. W ramach duchowych przygotowań do 150-lecia kościoła, a także obchodów Roku Rodziny, rozpoczęliśmy peregrynację ikony Świętej Rodziny.

 

Poza tym, przez cały rok odbywają się regularne spotkania wspólnot parafialnych: Dzieci Maryi, Ministrantów, scholi parafialnej, chóru, Klubu Seniora, Żywego Różańca, Apostolstwa Miłosierdzia Bożego, Apostolstwa Dobrej Śmierci, Kręgu Małżeństw Katolickich, Oazy młodzieżowej, Kręgu biblijnego, Koła „Caritas” oraz Parafialnej Rady Duszpasterskiej.

 

Wasz Proboszcz ks. Bartosz Podhajecki