Moi Kochani!

 

To legenda, ale ile w niej prawdy! Ile prawdy jest w tym pytaniu: Czyż i ty nie jesteś tutaj tylko gościem? I trzeba przyznać - jesteśmy gośćmi na tej ziemi! Jesteśmy ludźmi, którzy tylko przez pewien czas żyją tu, na tej ziemi.

Ktoś pięknie powiedział: Życie człowieka jest jak księga, którą piszemy. Każdy z nas pisze swoją szczególną, niepowtarzalną księgę – księgę swojego życia. I to właśnie niedawno zamknęliśmy kolejny rozdział zatytułowany „Rok 2018”. Warto sobie uzmysłowić, tak jak ten rycerz, że nasze ludzkie życie szybko przemija, że nasz czas tu na ziemi jest ograniczony, że każdy z nas jest tylko i wyłącznie gościem pielgrzymują­cym po tym łez padole, zdążającym do wiecznej ojczyzny, do domu, który przygotował dla nas najlepszy Ojciec.

 

Kończąc rok, przed naszym Panem w Najświętszym Sakramencie, odśpiewaliśmy hymn „Te Deum”, który jest hymnem dziękczynienia. Rozpoczyna się od uwielbienia Boga – „Ciebie, Boże wielbimy, Ciebie Stwórcę wszechmocnego” – a kończy się wyznaniem wiary i ufnością – „Broń nas od wszego złego, prosimy przez Twe zasługi; gdy przyjdziesz dnia sądnego, policz nas między Twe sługi; niechaj chwalimy Ciebie na wieki wieków w niebie.”

Niezależnie od tego jaki to był rok, łatwy czy trudny, radosny czy smutny, dziękujemy Bogu. W tym hymnie zawarta jest wielka i głęboka mądrość, która pozwala nam powiedzieć, że mimo tego wszystkiego co się dzieje w naszym życiu i wokół nas, istnieje w świecie dobro i to dobro ma zwyciężyć dzięki Bogu, dzięki Jezusowi Chrystusowi, który narodził się jako człowiek, został ukrzyżowany i zmartwychwstał.

 

Oczywiście, niekiedy trudno jest dostrzec to dobro, ponieważ zło jest zawsze głośniejsze, krzykliwsze, robi więcej hałasu. Szybciej można dostrzec małżeństwa rozbite, rodziców żyjących w związkach cywilnych, młodych, którzy żyją bez żadnych zobowiązań – na próbę, ludzi nieprzyjmujących kolędy, nieklękających na widok księdza z Panem Jezusem. Ojców zalewających rodzinę alkoholem, ludzi żyjących kłamstwem, oszustwami w pracy. Młodzież, która za nic uważa uczciwość nawet na sprawdzianach, systematyczność w nauce, obowiązkowość, ustępowanie miejsca starszym w autobusie. Łatwiej jest dostrzec nastolatków, którzy z kolegami szukają szczęścia w papierosach, w otwieranym piwie czy winie, którzy klękają przed pieniądzem jak przed Bogiem. Łatwiej dostrzec i bardziej krzykliwe są kradzieże, kłótnie w rodzinach, przeróżne nieszczęścia czy też problemy. Natomiast gesty miłości i służby, wierne i cierpliwe znoszenie codziennych trudów często pozostają w cieniu i nikt nie chce głośno o tym mówić. Bogu należy dziękować za dobro, miłość, za to co piękne i szlachetne i na szczęście nie brakuje tego w naszej wspólnocie parafialnej.

 

Często nie zdajemy sobie sprawy, że to całe dobro jest wynikiem otwierania się na działanie Ducha Świętego, którego w zakończonym roku poznawaliśmy, a w obecnym będziemy dalej zgłębiać. Warto przypomnieć sobie: Kim jest Duch Święty? Wiemy, że jest Bogiem, trzecią Osobą Trójcy Św. Kościół naucza, że Duch Święty jest miłością jaka istnieje pomiędzy Ojcem a Synem. Ona – ta miłość Ojca i Syna — wypełnia nas, gdy przyjmujemy chrzest. To dzięki Duchowi Świętemu, tej boskiej miłości, jesteśmy zdolni kochać Pana Boga i bliźniego. Duch Święty pozwala nam i pomaga wypełnić nasze zobowiązania i zadania jako chrześcijan, uczniów Chrystusa. Duch Święty jest Osobą, która oczyszcza nas z egoizmu i uczy prawdziwej miłości. Jego najważniejszą misją jest uświęcić nasze życie i pracę. Przebywa w nas jako Dawca życia i miłości; modli się w nas, wypełnia Bożą prawdą i prowadzi do pełnej prawdy.

Mamy więc żyć na co dzień Duchem Św., a to oznacza pozwolić Bogu dotykać naszych serc. Pozwolić, aby Duch Św. w nas działał, kształtował, a do tego potrzeba modlitwy.

Pewna babcia mówiła: synek rzikej durś do Ducha Świyntego o siedem darów, to nie bydziesz tromba. Módl się zawsze do Ducha Świętego o siedem darów a unikniesz głupoty.

W tej radzie jest wielka mądrość. Lekiem na głupotę jest nie tylko wiedza czy też spryt, ale przede wszystkim sam Pan Bóg.

 


 

Duch Święty działa i uświęca nas wszystkich - udziela swoich darów, przyczynia się do tego, że możemy cieszyć się Jego owocami przede wszystkim we wspólnocie parafialnej. Dlatego możemy dziękować Duchowi Świętemu za to, że kolejny raz udało się zrealizować tak wiele inicjatyw, wydarzeń religijnych i kulturalnych, których było ponad osiemdziesiąt: nabożeństwa na czele z nabożeństwami ku czci św. Jana Pawła II i Św. Siostry Faustyny, comiesięczne: „Ziarenko Bożego Miłosier­dzia”, akcja MOC, wrześniowe codzienne otwieranie się na Boże Miłosierdzie, adoracje (sobotnie i wakacyjne każdego dnia). Cieszy fakt, że coraz więc ludzi odkrywa wartość spotkania z żywym, prawdziwym Jezusem Chrystusem w Najświętszym Sakramencie, że potrafimy „tracić” czas dla Boga. Katechezy stanowe dla mężczyzn i kobiet w okresie Adwentu i Wielkiego Postu, pielgrzymki krajowe i zagraniczne, darmowe zimowe i letnie półkolonie dla dzieci, których koszt wyniósł 15 000 zł, kiermasze, bale dla dzieci, spotkania ze Św. Marcinem i Św. Mikołajem, wiele konkursów w całym roku – rozdaliśmy prawie 500 nagród. Odbył się także wakacyjny wyjazd nad morze dla Ministrantów i Marianek. Zawieźliśmy do potrzebujących rodzin 120 paczek na święta. Mogliśmy uczestniczyć w przedstawieniach dziecięcych i młodzieżowych na czele ze scenkami różańcowymi (sztandarowym nabożeństwem w naszej Parafii) oraz w koncertach religijnych i nabożeństwie ekumenicznym. Wraz ze wszystkimi Rodakami dziękowaliśmy Bogu w Trójcy Jedynemu za naszych przodków, którzy 100 lat temu wywalczyli wolność i niepodległość dla naszej ukochanej Ojczyzny. Trzy razy zorganizowaliśmy strefę kibica w domu katechetycznym w związku z MŚ w piłce nożnej. Gościliśmy ludzi, którzy opowiadali nam o życiu na misjach.

 

Dzięki Duchowi Świętemu w naszej Parafii rozpoczęło swoją działalność Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Dziękujemy ks. Joachimowi i samej młodzieży, w której pokładamy wielką nadzieję. Dziękujemy za tych młodych ludzi, którzy chcą czegoś wymagać od siebie, iść pod prąd. Kontynuujemy dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, istnieją kręgi Rodzin Szensztackich. Przeżywaliśmy procesje fatimskie, Odpust Parafialny, niestety bez festynu z powodu prac remontowych związanych ze szkodami górniczymi. Mieliśmy także możliwość zaprezentowania wszystkiego czym żyje nasza Parafia w audycji „Boska Silesia” w Radiu Silesia. Wszystko to i wiele innych wydarzeń było doświadczeniem wielkiej mocy i działania Ducha Świętego dla naszego uświęcenia.

 

Duch Święty obdarza każdego z nas swoimi darami. Dokonuje się to już w sakramencie chrztu świętego. Duch Święty napełnia w nim człowieka swą obecnością, czyni go swoją świątynią i dzieckiem Bożym. W tym roku ochrzciliśmy 71  dzieci z czego tylko 63 pochodzi z naszej Parafii. 40 dzieci ma tę łaskę wychowywać się w rodzinach katolickich.

 

Sprawowanie Eucharystii we wszystkich swoich wymiarach – Najświętsza Ofiara, Komunia i Najświętszy Sakrament – są całe przeniknięte działaniem Ducha Świętego. Słowo Boże, modlitwa, gesty, zjednoczenie wiernych przy spożywaniu jednego Chleba przy jednym stole – wszystko to jest dziełem Ducha Świętego. W tym roku po raz pierwszy w pełni uczestniczyło w Eucharystii, a więc do pierwszej komunii świętej przystąpiło 90 dzieci.

 

Bierzmowanie to sakrament, w którym Duch Święty przez swoje dary, charyzmaty i owoce umacnia wiarę i uzdalnia do dojrzałego przeżywania oraz mężnego wyznawania wiary. W tym roku na działanie Ducha Świętego otworzyło się 29 młodych ludzi. Działanie to musi jednak bazować na fundamencie wiary i ludzkiej dojrzałości. Pobłażliwość i przymykanie oczu na różne oznaki braku wiary, a jeszcze bardziej – jej lekceważenia po bierzmowaniu, stają się wspólnym grzechem przeciwko Duchowi Świętemu.

 

W sakramencie małżeństwa Duch Święty uzdalnia do totalnej miłości, do całkowitego oddania się sobie, przezwyciężania przeszkód, przeżywania pełnej jedności i budowania w swojej rodzinie Kościoła domowego. W tym roku sakrament małżeństwa przyjęło 16 par. Zapowiedzi przedślubnych było 35.

 

Wreszcie, namaszczenie chorych wyraża ufne oddanie Bogu, powierzenie Mu swojej przyszłości i wieczności. Duch Święty napełnia człowieka i uzdalnia go do pokornego i owocnego przyjęcia krzyża. Prawie zawsze Duch Święty uzdrawia ludzką duszę z lęku, niepewności, rozpaczy, a często uzdrawia też i ciało. W tym roku odwiedzin chorych z posługą sakramentalną było 250. Trzy razy przeżywaliśmy parafialny dzień chorego, w których brało udział około 100 osób. Za jego organizację dziękuję ofiarodawcom, Parafialnemu Kołu Caritas oraz dzieciom i młodzieży.

 

Duch Święty dopełnia również dzieła pełnego zjednoczenia z Bogiem – naszym Ojcem. W tym roku z naszej parafii odeszło do domu Ojca 107 osób. W imieniu naszych zmarłych prosimy: niech nie zabraknie wobec nich miłości w postaci Mszy Św., modlitwy, zdobywania odpustów. Niech ta pamięć nie ogranicza się tylko do zapalenia znicza czy przyniesienia kwiatów na grób.

 

W każdym z siedmiu sakramentów i w licznych sakramentaliach, rola Ducha Świętego jest pierwszoplanowa. To On jest siłą sprawczą i Dawcą łaski, to On człowieka uświęca, umacnia, prowadzi i obdarza łaskami. Od nas jedynie zależy w jakim stopniu otworzymy się na Jego działanie.

 


 

Konkretne osoby, ich praca, serce, poświęcony czas nie są przypadkiem lecz również działaniem i troską Ducha Świętego o naszą wspólnotę parafialną i pięknym współdziałaniem tych osób z Duchem Świętym. Dziękuję więc za to otwarcie na Ducha Św. i współdziałanie z Nim dla dobra nas wszystkich Księżom: Joachimowi i Michałowi. Dziękuję nadzwyczajnym Szafarzom: Panom Zygmuntowi Kowalikowi i Andrzejowi Bąkowi. Możemy pochwalić się, że do ich grona dołączył kolejny, troszeczkę nieśmiały Pan Marek Szulta. Chcę podziękować także Siostrom zakonnym na czele z s. Przełożoną i s. Karoliną, które dbają o obrusy, bieliznę kielichową, pracują z dziećmi. Dziękuję mojej Mamie i Ojcu, Paniom: Ewie Nocoń, Urszuli Nowak i Marioli Demków, które pracują na probostwie, Paniom: Aldonie Garczyńskiej i Marzenie Garczyńskiej, które troszczą się o piękno i czystość kościoła, Paniom: Sabinie Nowak i Mirosławie Białas za serce wkładane w dekoracje kwiatowe kościoła. Dziękuję tym, którzy kształtują muzykę w naszym kościele: Panu Marcinowi Walisko, Pawłowi Biegieszowi wraz z małżonką Małgorzatą, Panu Marcinowi Markefce, Tomaszowi Binkowi oraz Panu Jackowi Siemkowi. Dziękuję Panom podejmującym przeróżne prace przy kościele: Januszowi Leszczyńskiemu, Bogdanowi Garczyńskiemu, Edwardowi Pałasińskiemu, a także Władysławowi Dudkowi, Janowi Bartosowi i Marcinowi Wolszczakowi oraz Panom, którzy pomagali przy wystroju i budowaniu szopki. Dziękuję naszym kościelnym – Panom Stanisławowi Bieńkowi i Bogdanowi Garczyńskiemu. Dziękuję naszym palaczom, Panom: Sebastianowi Noconiowi i Krystianowi Nieslony. Moje podziękowania kieruję także ku: Pani Monice Wójcik, Państwu Kubiak, Panu Wiesławowi Wójcikowi, Karolinie Dziubie, Paniom Ingridzie Siwy, Marii Sikorze i Helenie Fleischer oraz górnikom, krwiodawcom, harce­rzom za wielkie serce i cichą pracę na rzecz naszej wspólnoty parafialnej.

 

To dzięki Duchowi Świętemu i otwartości ludzi na Jego działanie nasza wspólnota Parafialna działa na różnych płaszczyznach i obejmuje dzieci, młodzież, dorosłych, starszych, chorych, rodziny. Dziękujemy więc za działalność: Dzieci Maryi, Liturgicznej Służby Ołtarza, dziecięcej i mło­dzie­żowej grupy teatralnej, Dziecięcego Koła Misyjnego, Chóru Parafialnego, Caritas, Kręgu biblijnego, Małżeństw Katolickich, Żywego Różańca, Klubu Seniora, Rodzin Szensztackich, KSM-u, Apostolstwa Miłosierdzia Bożego, Dobrej Śmierci i powołań oraz Parafialnej Rady Duszpasterskiej.

Te wszystkie grupy, ich działanie, świadczy o tym, że nasza Parafia chce być żywa i otwiera się na działanie Ducha Świętego, którego celem jest nasze uświęcenie.

 

Duchowi Świętemu polecamy także sprawy gospodar­cze i materialne, bo bez Jego łask i natchnień, jestem o tym przekonany, nic dobrego nie można by było zrobić. To On pobudza ludzi do wielkiej ofiarności, która pozwala na realizację tak wielu dzieł i utrzymania naszych obiektów parafialnych. Chciałbym więc wymienić tylko najważniejsze inicjatywy, które zrealizowaliśmy w ubiegłym roku:

Po eksploatacji pokładu 503 ściana 5 i 6 przez cały rok trwają rozmowy i batalie z Weglokoksem Kraj, a naszą Parafię reprezentują dwaj Mecenasi.

 

ŚWIĄTYNIA

  1. Największym przedsięwzięciem, które się dokonuje jest opracowanie kompleksowej dokumentacji na prostowanie budynku kościoła oraz na kompleksową naprawę całej świątyni. Można już dzisiaj powiedzieć, że takie przedsięwzięcie będzie na skalę europejską, pod warunkiem, że Węglokoks Kraj będzie chciał podjąć się tego zadania. Dokumentacja ma być w całości gotowa do listopada 2019 r. Jest to bardzo mocno związane z programem rewitalizacji Bytomia, ponieważ Parafia podpisała z Urzędem Marszałkowskim umowę na malowanie, polichromię wewnątrz kościoła i ocieplenie świątyni na kwotę 3,5 miliona zł. Jeżeli prace remontowe nie rozpoczną się w 2020 roku to niestety te pieniądze mogą przepaść. Na dzień dzisiejszy po wielu problemach zakończyliśmy niezbędne prace zabezpieczające budynek kościoła, aby można go było bezpiecznie użytkować (są to osiatkowania wewnątrz oraz zabezpieczenie witraży i detali architektonicznych). Decyzje o konieczności zabezpieczenia budynku wydał PINB i Konserwator Zabytków. Spółce Węglokoks Kraj została przekazana cała dokumentacja zabezpieczeń i fak­tury na łączną kwotę 120 000 zł. Do tej pory otrzymaliśmy tylko i wyłącznie 18 000 zł. Co do pozostałych zobowiązań Spółka nie przedstawiła stanowiska. Mamy jednak nadzieję, że Spółka zrealizuje swoje deklaracje dotyczące troski o bezpieczeństwo ludzi i obiektu, a Parafia nie będzie winna 102 000 zł.
  2. W związku z prostowaniem i remontem kościoła przewidywane jest jego zamknięcie – kiedy to będzie, nie wiemy. Ale jeżeli do tego dojdzie, konieczny będzie budynek zastępczy do celów religijnych i magazynowych. Wybudowanie takiego obiektu spoczywa na Węglokoksie Kraj. Koncepcja takiego budynku została opracowana przez Parafię i przedstawiona Spółce.
  3. Spółce Węglokoks Kraj przedstawiono kosztorysy na naprawę ogrodzenia i kapliczek wokół posesji parafii. Do dnia dzisiejszego nie mamy stanowiska.
  4. Zakupiono ornaty, nagłośnienie procesyjne, bieliznę ołtarzową, między innymi z darów dzieci komunijnych. Zakupiono sztandar dla Dzieci Maryi - koszt 12 000 zł.
  5. Koszt dekoracji, kwiatów, utrzymania świątyni w czystości, wystrojów świątecznych na Wielkanoc, Boże Narodzenie, Boże Ciało, odpust parafialny i cały rok liturgiczny wyniósł ok. 25 000 zł, w tym wliczone są nowe figurki w szopce.

 


 

PROBOSTWO I DOM KATECHETYCZNY

  1. Kończy się realizacja prac rektyfikacji domu katechetycz­nego i probostwa. Przypominamy, że budynki te zostały podniesione o 120 cm oraz 70 cm. Do dnia dzisiejszego Parafia rozliczyła się z Firmą MPL prostującą budynki na kwotę 1 140 309, 06 zł.
  2. Podpisano także ugody na pozostałe prace naprawcze w tych budynkach i trwa ich realizacja.
  3. Przy naprawach trzeba zrealizować wiele innych prac, których Spółka nie chciała uwzględnić, a które muszą być wykonane przez Parafię. Łączna kwota dodatkowych prac wynosi około 70 000 zł. Jest to kwota, którą Parafia musi ponieść we własnym zakresie. Na dzień dzisiejszy mamy zamontowane nowe okna oraz wyposażenie łazienek i ubikacji, a także wyremontowane już dwie salki.
  4. Koszt utrzymania czystości na całym terenie probostwa i wokół kościoła, jak również wycinka i pielęgnacja drzew wyniósł 26 000 zł.

 

CMENTARZ

  1. W ramach rozbudowy cmentarza przy ul. Warszawskiej powstaje projekt cmentarza, którego cena wynosi 10 000 zł. Jeżeli projekt zostanie zaakceptowany będziemy mieli dodatkowych 600 miejsc na pochówki, co przy kurczących się miejscach na obecnym cmentarzu jest zadaniem niezbędnym.
  2. W ramach szkód górniczych przedstawiono kosztorysy naprawy chodników i dróżek. Czekamy na kosztorysy zniszczonego ogrodzenia i kaplicy cmentarnej.

 

GÓRA GRYTZA

Sprawa naprawy kaplicy Św. Barbary została przekazana do sądu. Smuci fakt, że Spółka Węglokoks Kraj nie chce podjąć się zobowiązań wynikających ze szkód górniczych dotyczących tak symbolicznego miejsca dla górnictwa.

 

Poza tym, przeprowadzono wycinkę drzew na cmentarzu oraz na działce, na której projektowany jest cmentarz. Jak co roku, przeprowadzono wiele drobnych prac. Były one wykonane przez Panów dbających o czystość wokół kościoła i probostwa, którym jeszcze raz z głębi serca dziękuję.

 

Tego wszystkiego nie można by było zrobić bez Waszego wsparcia modlitewnego i finansowego. Składam więc podziękowania za wszelkie ofiary na rzecz parafii. Dziękuję za ofiary z intencji, które służą m.in. utrzymaniu księży. Kolejny raz podkreślam z całą stanowczością, że nie było, nie ma i nie będzie jakiegokolwiek cennika za Msze Święte i posługę sakramentalną. Sakramenty i łaski z nich płynące są bezcenne, a wszelka ofiarność jest przekazywana na funkcjonowanie parafii i na godne sprawowanie sakramentów.

 

W tym roku zapłaciliśmy ryczałt na rzecz Kurii Diecezjalnej w wys. 21 000 zł. W przyszłym roku Parafia jest zobowiązana do zapłacenia 35 362,50 zł. Dodatkowo, na cele ogólnokościelne wpłaciliśmy do Kurii 10 330 zł. Comiesięczne kolekty są przeznaczone na utrzymanie Parafii. Koszty utrzymania Parafii to bieżąca konserwacja, naprawy, remonty, zakup wyposażenia. Opłaty za media w 2018 r. wyniosły: 78 230,57 zł, dla porównania w zeszłym roku 64 328,34 zł:

  • za węgiel na ogrzewanie kościoła, plebanii i domu parafialnego: 24 461,87 zł,
  • za energię elektryczną kościoła, plebanii, domu kate­chetycznego, kaplicy i kostnicy: 16 959,50 zł, o 4 tys. więcej niż w zeszłym roku,
  • za wodę i odprowadzenie ścieków – kościół, plebania, dom parafialny i cmentarz: 6 846,28 zł,
  • za wywóz śmieci i gruzu z cmentarza oraz dodatkowe utrzymanie czystości na cmentarzu: 25 126, 03 zł,
  • za ubezpieczenie mienia (kościoła, domu parafialnego, kaplicy, cmentarza): 4 185 zł, o 1400 zł więcej niż w zeszłym roku,
  • za telefony: 651, 89 zł.

 

Są to tylko liczby, ale za nimi są konkretni ludzie, ich serca i duch ofiarności, za który jeszcze raz składamy podziękowania.

 

Moi Kochani, zakończyliśmy kolejny rok, ale przed nami wielki dar – kolejny rok, rozdział z pustymi kartkami, jest ich 365, które trzeba będzie zapisywać miłością, pracą, problemami, cierpieniem, swoim życiem. I na pewno rodzą się pytania: Jaki on będzie? Co przyniesie nadchodzący rok? Odpowiedź jest jedna: Niech on będzie taki jak chce Bóg! Przecież On dał nam ten czas, najbardziej właściwy. Bóg w swojej mądrości stawia mnie i Ciebie właśnie w tym miejscu i w tym czasie, bo wie, że jest to najlepszy czas dla naszego zbawienia. Bez czasu nie można zdobyć wieczności! Św. Bernardyn ze Sieny mówił, że „czas jest tyle wart, co sam Bóg – bo przez czas dobrze wykorzy­stany można Boga oglądać.” Rozpoczynając kolejny rok życzę, byśmy umieli zrealizować swoim życiem słowa kardynała Stefana Wyszyńskiego: „Tyle wart jest nasz rok, ile zdołaliśmy przezwyciężyć w sobie niechęci, ile zdołaliśmy przełamać ludzkiej złości i gniewu. Tyle wart jest nasz rok, ile ludziom zdołaliśmy zaoszczędzić smutku, cierpień, przeciwności. Tyle wart jest nasz rok, ile zdołaliśmy okazać ludziom serca, bliskości, współczucia, dobroci i pociechy. Tyle wart jest nasz rok, ile zdołaliśmy zapłacić dobrem za wyrządzane nam zło.”

 

Nie zamykajmy drzwi swoich serc! Nie lękajmy się Jezusa! On chce dać pokój, radość i prawdziwą miłość. Żadne bogactwo, władza, przyjemność czy pozycje nie są warte złamanego grosza, kiedy nie ma się Jego miłości. On, Jezus, stoi u drzwi i kołacze. Jeśli usłyszymy Jego głos i otworzymy drzwi, wejdzie do naszych serc i życia i będzie z nami zawsze.

Wasz Proboszcz ks. Bartosz Podhajecki

 

 


 

WYDARZENIA PARAFIALNE 2018

 

Moi Drodzy, poniżej przypominam Wam, czym żyła nasza parafia w minionym roku. To wszystko czyniliśmy Bogu na chwałę, ludziom na pożytek. Niech w Nowym 2019 Roku we wszystkich poczynaniach i trudach przyświeca nam myśl św. Benedykta, „aby we wszystkim Bóg był uwielbiony”.

Wasz Proboszcz ks. Bartosz Podhajecki

 

STYCZEŃ 2018

  1. 7.01. w gliwickiej katedrze odbyły się święcenia Biskupa nominata ks. Andrzeja Iwaneckiego, który został biskupem pomocniczym naszej diecezji.
  2. 14.01. dzieciom komunijnym poświęcono modlitewniki „Drogi do nieba”, co ułatwiło im uczestnictwo w śpiewach podczas Mszy św. i nabożeństw.
  3. 14.01.wysłuchaliśmy kolęd w pięknych aranżacjach Chóru Uniwersytetu III Wieku „Wrzosy Jesieni”.
  4. 18.01. grupa naszych Parafian pod opieką ks. Michała wyjechała do Cieszyna, aby w tamtejszym teatrze obejrzeć jasełka przygotowane przez Siostrę Elżbietankę. Wszyscy zgodnie przyznają, że nie żałują poświęconego czasu.
  5. 21.01. koncert kolęd zagrała nasza niezawodna Górnicza Orkiestra Dęta „Bytom”. Usłyszeliśmy tradycyjne polskie kolędy, a także utwory bożonarodzeniowe z różnych zakątków świata.
  6. 28.01. odbył się parafialny wieczór kolęd, podczas którego wystąpił chór parafialny, Dzieci Maryi, zespół z sąsiedniej parafii, soliści oraz muzykujący tata ze swoimi dziećmi.
  7. Od 29.01. do 03.02. dzieci z naszej parafii przeżyły interesujący tydzień ferii. Atrakcje zimowych półkolonii to: kulig w Wiśle, zwiedzanie panewnickich szopek i Starego Młynu w Żarkach, prace ręczne w Osikowej Dolinie i Manufakturze Słodyczy, zagadki detektywistyczne w Escape Roomie i film w Multikinie.
  8. W związku z rocznicą tragicznych styczniowych wydarzeń 1945 roku w naszym kościele można było zwiedzić wystawę poświęconą tragedii miechowickiej.

 

LUTY 2018

  1. 11.02. rozpoczęliśmy dni Eucharystyczne przed Środą Popielcową. Przez 3 dni o ducha pokuty dla całego Kościoła modliły się poszczególne grupy parafialne.
  2. 18.02. dzieciom pierwszokomunijnym poświęcono świece. To znak, że I Komunia Św. jest coraz bliżej.
  3. 25.02. z racji Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan gościliśmy w naszej świątyni wiernych Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego na czele z ks. Proboszczem Janem Kurko, który wygłosił kazanie podczas nabożeństwa ekumenicznego.
  4. W okresie Wielkiego Postu wzięliśmy udział w naukach stanowych pod nazwą „Męskie środy” i „Kobiece czwartki”. Temat rozważań: „Ludzie, na drodze których stanął Jezus”. Po konferencji był czas na adorację Jezusa Eucharystycznego.

 

MARZEC 2018

  1. 01.03. to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Po Mszy św. z udziałem m.in. Wojska Polskiego złożono kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym deportowanych Górnoślązaków.
  2. 05.03. 29 młodych ludzi przyjęło Sakrament Bierzmowania z rąk ks. Biskupa Jana Kopca.
  3. 09.03. młodzież kl. VII SP i II Gim. pod opieką ks. Joachima i s. Karoliny w ramach duchowego przygotowania do bierzmowania wyjechała na dni skupienia do Domu Misyjnego Księży Werbistów w Zakopanem.
  4. W dn. 9-10.03. dekanat Bytom-Miechowice przyłączył się do papieskiej inicjatywy „24 godziny dla Pana”. Nasza parafia przewodniczyła modlitwie w kościele Świętej Trójcy w Bytomiu w sobotę od 13.00 do 14.00.
  5. 11.03. gościliśmy przedstawicieli Ruchu Maitri, którzy dzielili się świadectwem życia na misjach i prosili o finansowe wsparcie budowy szkoły w Sudanie.
  6. 12.03. w ramach cyklu promującego parafie naszej diecezji w Radiu Silesia, podczas audycji „Boska Silesia”, odbyła się prezentacja naszej parafii pod przewodnictwem ks. Proboszcza.
  7. 18.03. rozpoczęliśmy wielkopostne rekolekcje, które wygłosił nasz Parafianin o. Zachariasz Jerzy Kowalski OFM.
  8. 22.03. nasi Parafianie wraz z ks. Michałem ponownie odwiedzili cieszyński teatr. Tym razem oglądali Misterium Męki Pańskiej, które było niesamowitym duchowym przeżyciem.
  9. 23.03. przy wyjątkowo niekorzystnej aurze odbyła się Droga Krzyżowa ulicami naszej parafii.
  10. 25.03. nasza młodzież wzięła udział w diecezjalnym spotkaniu młodzieży w gliwickiej katedrze.
  11. 25.03. to Niedziela Palmowa. Dzieci Maryi przeprowadziły kiermasz świąteczny, podczas którego sprzedawały ręcznie zrobione przez siebie palmy oraz drobne ozdoby świąteczne. Dochód przeznaczono dla dzieci i na półkolonie.
  12. 25.03. tradycyjny pochód z kolorowymi palmami i ze śpiewem „Hosanna” na ustach okrążył kościół.
  13. 25.03. w ramach duchowego przygotowania się do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego odbyła się kolejna edycja „Nocy konfesjonałów”. Nasi Kapłani spowiadali do godz. 23.00.
  14. Efektem corocznej wielkopostnej akcji „Dar Serca” było ofiarowanie kilkudziesięciu paczek potrzebującym rodzinom.
  15. Uroczystym Triduum Paschalnym rozpoczęliśmy świętowanie najważniejszych wydarzeń zbawczych. Przed Wigilią Paschalną młodzieżowa grupa teatralna przedstawiła spektakl teatralny, który wprowadził nas w przeżywanie Zmartwychwstania Pańskiego.

 


 

KWIECIEŃ 2018

  1. 01.04. procesją rezurekcyjną ogłosiliśmy światu, że Chrystus prawdziwie Zmartwychwstał. O godz. 15.00 dziecięca grupa teatralna przedstawiła spektakl o życiu św. Stanisława Kostki.
  2. 07.04., w wigilię Niedzieli Bożego Miłosierdzia, odbyło się wieczorne czuwanie wprowadzające nas w głębokie przeżycie „dnia, w którym otwarte są wszystkie upusty Boże”.
  3. 08.04. przeżywaliśmy Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Podczas popołudniowego nabożeństwa młodzieżowa grupa teatralna ponownie przedstawiła Misterium Męki Pańskiej.
  4. Liturgiczne obchody Uroczystości Zwiastowania Pańskiego odbyły się 09.04. Tego dnia chętni Parafianie podjęli się Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, którego życie w łonie matki jest zagrożone.
  5. 15.04. obchodziliśmy Niedzielę Biblijną. Wychodząc z kościoła przez cały tydzień mogliśmy losować z koszyka jedną sygnaturkę i w ten sposób odkryć na nowo wartość regularnego czytania Pisma Świętego.
  6. 21.04. nasi drodzy trzecioklasiści po raz pierwszy w życiu otrzymali rozgrzeszenie w Sakramencie Pokuty.

 

MAJ 2018

  1. 05.05. odbył się kolejny parafialny dzień chorego ze Mszą św. i radosnym spotkaniem w domu katechetycznym.
  2. W dn. 10-12.05. nasi Parafianie wraz z ks. Michałem wyjechali na trzydniową pielgrzymkę do Sanktuariów Ziemi Lubelskiej.
  3. 13.05.2018 r. przypadł w niedzielę, dlatego nabożeństwo fatimskie odbyło się przy naszej grocie, a w procesji z figurą Matki Bożej poszliśmy dookoła kościoła. Chcieliśmy w ten symboliczny sposób oddać pod opiekę Maryi naszą świątynię zniszczoną szkodami górniczymi.
  4. 20.05. 90 dzieci z klas III po raz pierwszy w życiu w pełni uczestniczyło we Mszy św. i przyjęło do swoich serc Pana Jezusa Eucharystycznego.
  5. 26.05. w Dzień Matki, nasze marianki ze swoim opiekunem – ks. Proboszczem, pojechały w odwiedziny do Mamy, do Sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach Raciborskich, gdzie z powodzeniem wzięły udział w konkursie piosenki maryjnej.

 

CZERWIEC 2018

  1. 02.06. przedstawiciele naszej młodzieży wraz z s. Karoliną udali się na Pola Lednickie, aby wziąć udział w XXII Spotkaniu Młodych Lednica 2000.
  2. 02.06. ministranci wzięli udział w diecezjalnym spotkaniu Liturgicznej Służby Ołtarza w Rudach Raciborskich.
  3. 03.06. przeżywaliśmy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej oraz 1 rocznicę I Komunii św. Po Eucharystii o godz. 9.00 przeszliśmy z Panem Jezusem ukrytym w Najświętszym Sakramencie ulicami starej części Miechowic do czterech ołtarzy manifestując w ten sposób swoją wiarę w Jego żywą obecność pośród nas.
  4. 16.06. dzieci komunijne udały się na Górę Św. Anny, aby przez wstawiennictwo babci Pana Jezusa, św. Anny, podziękować za dar Eucharystii.
  5. 19.06., 24.06. i 28.06. w domu katechetycznym zorganizowano parafialną strefę kibica, na którą przyszły zarówno dzieci jak i dorośli. Pomimo gorącego dopingu nasza reprezentacja poniosła porażkę na Mistrzostwach Świata.
  6. 22.06. razem z Bogiem rozpoczęliśmy wakacje – czas odpoczynku. Po Mszy św. dzieci otrzymały w szkole świadectwa całorocznej pracy.
  7. 23.06. wyjechaliśmy z ks. Proboszczem na pielgrzymkę do Wadowic, Kalwarii Zebrzydowskiej i Krakowa Łagiewnik. Idąc śladami św. Jana Pawła II i św. s. Faustyny modliliśmy się o potrzebne łaski dla siebie i całej parafii.
  8. 24.06. panowie pod opieką ks. Proboszcza wzięli udział w pielgrzymce mężczyzn i młodzieńców na Górze św. Anny.
  9. Od niedzieli, 24.06., po każdej Mszy św. odmawiamy modlitwę do św. Michała Archanioła prosząc o ochronę przed sidłami szatańskimi.
  10. W dn. 23.06.-02.07. ks. Joachim wraz z grupą Parafian wyjechał na pielgrzymkę do Włoch.
  11. W dn. 25.06.-30.06. nasze dzieci przeżyły darmowe letnie półkolonie. Ich atrakcje to wycieczka w góry, warsztaty w Żarkach w Wiosce Żywej Historii, seans filmowy w Multikinie, wizyta w Przystani Leśniów i opolskim ZOO.

 

LIPIEC 2018

  1. 08.07. odbyła się piesza pielgrzymka do Piekar Śląskich. Po kilkugodzinnej pieszej wędrówce nasi Parafianie z ks. Joachimem dotarli do Matki Bożej, aby przy Jej obrazie uczestniczyć we Mszy św.
  2. 22.07. po każdej Mszy św. nasi Kapłani święcili pojazdy i prosili św. Krzysztofa, aby dał wszystkim kierowcom pewną rękę.
  3. 22.07. gościliśmy rodzinę Państwa Stanieckich należących do wspólnoty charyzmatycznej, którzy dzielili się z nami doświadczeniem życia na misjach w Irlandii.
  4. 28.07. nasi Parafianie z ks. Proboszczem wyjechali na pielgrzymkę do Rychwałdu i Szczyrku, aby pokłonić się Matce Bożej w tytułach Sanktuarium Wspomożycielki i Królowej Beskidów oraz Matki Bożej Rychwałdzkiej.

 


 

SIERPIEŃ 2018

  1. W dn. 04-11.08. nasza młodzież wyjechała z ks. Proboszczem nad morze. Marianki i ministranci odpoczywali, nabierali sił, cieszyli się swoją obecnością, doświadczyli różnych przygód, a przede wszystkim poprzez codzienną Eucharystię i wspólną modlitwę przeżyli ten czas z Bogiem.
  2. 05.08. gościliśmy ks. neoprezbitera Wojciecha Dombka, który głosił Słowo Boże i udzielał błogosławieństwa prymicyjnego.
  3. 18.08. uczestniczyliśmy z ks. Proboszczem w obchodach kalwaryjskich na Górze św. Anny z okazji uroczystości Wniebowzięcia NMP.
  4. Codziennie, przez całe wakacje, pół godz. przed wieczorną Mszą św., można było adorować Pana Jezusa w wystawionym Najświętszym Sakramencie. Ci, którzy korzystali z tego daru, na pewno wyprosili u dobrego Boga niezliczone łaski.

 

WRZESIEŃ 2018

  1. Codziennie, przez cały wrzesień, po porannej i wieczornej Mszy św. odmawialiśmy Koronkę do Bożego Miłosierdzia powierzając Bogu naszą parafię, Ojczyznę, sprawę szkód górniczych i I Synod Diecezji Gliwickiej oraz prosząc o nowe, święte powołania do służby w Kościele.
  2. 02.09. podczas niedzielnej Mszy św. ks. Proboszcz poświęcił Dzieciom Maryi nowozakupiony, ręcznie haftowany, biały sztandar z wezwaniem „Przez Maryję do Jezusa”.
  3. 02.09. to także parafialne dożynki, podczas których dziękowaliśmy za chleb i za każdy ludzki trud.
  4. 03.09. wypoczęte i radosne dzieci spotkały się na Mszy św., aby podziękować za bezpieczne wakacje i rozpocząć nowy rok szkolno-katechetyczny.
  5. 08.09. ministranci z ks. Michałem wyjechali do Taciszowa, aby zwiedzić tamtejszą odlewnię dzwonów.
  6. 09.09. przeżywaliśmy uroczystość odpustową ku czci Świętego Krzyża. Świątecznej sumie przewodniczył i kazania głosił o. Zachariasz Jerzy Kowalski OFM, zaś kazanie na nieszporach wygłosił także nasz Parafianin, ks. Robert Iskrzycki. Niestety, nie mogliśmy świętować wspólnie do wieczora, ponieważ tym razem, z powodu remontów związanych z usuwaniem szkód górniczych, zorganizowanie festynu parafialnego było niemożliwe.
  7. 14.09. w nasze patronalne Święto Podwyższenia Krzyża Świętego uczciliśmy narzędzie Męki Pańskiej i wzięliśmy udział w nabożeństwie przy Grupie Ukrzyżowania na placu kościelnym.
  8. 15.09. pod opieką ks. Proboszcza wierni wyjechali na Górę św. Anny, gdzie uczestniczyli w obchodach kalwaryjskich ku czci św. Krzyża i nabożeństwie światła.
  9. 16.09. po każdej Mszy św. mogliśmy oddać cześć relikwiom św. Stanisława Kostki, patrona młodzieży. Z kolei dzieci z klas III przyjęły specjalne błogosławieństwo na rozpoczęcie przygotowania do I Komunii św.
  10. 18.09. podczas uroczystej Mszy św. powołano do istnienia parafialny oddział Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, którego założycielem i opiekunem jest ks. Joachim. Po Mszy św. odbyło się radosne spotkanie młodych na probostwie.
  11. 21.09. młodzież wraz z ks. Joachimem wyruszyła na Nocną Pieszą Pielgrzymkę Młodzieży do Sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach Raciborskich, która zakończyła się Mszą św.
  12. 22.09. odbył się charytatywny koncert zespołu Bene Regesz z Tarnowskich Gór. Członkowie poprosili o wsparcie finansowe na operację oczu dla swojego Parafianina.
  13. 28.09. kolejny raz włączyliśmy się w ogólnopolską inicjatywę „Koronka na ulicach miast”. O godz. 15.00 spotkaliśmy się przy Pomniku Trudu Górniczego, aby odmówić Koronkę do Bożego Miłosierdzia.

 

PAŹDZIERNIK 2018

  1. 06.10. pod opieką ks. Michała wyjechaliśmy na tradycyjną pielgrzymkę do Częstochowy, aby pokłonić się Jasnogórskiej Pani.
  2. 07.10. to dzień radosnych scenek różańcowych, które rozważaliśmy na podstawie życia ks. Jana Bosko.
  3. 07.10. poświęcono różańce dzieciom pierwszokomunijnym.
  4. 13.10. zanieśliśmy w procesji figurę Matki Bożej Fatimskiej na osiedle przy byłej kopalni, aby Matka Boża błogosławiła i otoczyła opieką miejsce naszego życia.
  5. 13.10. przedstawiciele naszej młodzieży udali się na Jasną Górę, aby w kaplicy cudownego obrazu włączyć się w nocne czuwanie młodzieży w ramach duchowego wsparcia Synodu Młodych.
  6. 14.10. obchodziliśmy Dzień Papieski. Z tej okazji dziecięca grupa teatralna przedstawiła spektakl o życiu św. Jana Pawła II.
  7. 20.10. w naszej parafii odbyło się dekanalne spotkanie Dzieci Maryi.
  8. 21.10. rozważaliśmy tajemnice bolesne poznając jednocześnie życie św. Franciszka z Asyżu i jego radykalizm w głoszeniu Ewangelii.
  9. 21.10. to także Niedziela Misyjna. Po każdej Mszy św. s. Karolina opowiadała o wszystkim, co przeżyła na misjach w Brazylii.
  10. 23.10. ks. Michał zorganizował pielgrzymkę do Kalwarii Zebrzydowskiej, Czernej i Krakowa.
  11. 27.10. odbył się Parafialny Dzień Chorego wraz z udzieleniem Sakramentu Namaszczenia Chorych.
  12. 28.10. scenki różańcowe przedstawiały dzieciństwo św. Elżbiety od Trójcy Przenajświętszej.

 


 

LISTOPAD 2018

  1. 01.11. po uroczystych nieszporach odbyła się procesja na cmentarz wraz z modlitwą za naszych bliskich zmarłych.
  2. 02.11. w kaplicy cmentarnej odprawiono Mszę św. w intencji spoczywających na naszym cmentarzu.
  3. 04.11. trwając w radości z Uroczystości Wszystkich Świętych przeżyliśmy procesję wszystkich Świętych.
  4. 04.11. odbył się jesienny koncert z cyklu „Muzyka w starych kościołach Miechowic”.
  5. 11.11. niedzielną sumę odprawiono w intencji Ojczyzny. Tego dnia świętowaliśmy 100. rocznicę odzyskania niepodległości.
  6. 11.11. odwiedził nas św. Marcin. Dał nam piękną lekcję miłosierdzia i zostawił dla wszystkich pyszne rogale.
  7. 17.11. bawiliśmy się wyśmienicie na balu wszystkich Świętych.
  8. 22.11. swoje patronalne święto obchodzili chórzyści i organiści. Z tej okazji odprawiono w ich intencji Mszę św. za wstawiennictwem św. Cecylii. Z kolei Eucharystię w intencji Górniczej Orkiestry Dętej sprawowano 18.11.
  9. 23.11. odbyło się czuwanie młodzieży diecezji gliwickiej należącej do KSM przy relikwiach św. Stanisława Kostki i bł. Karoliny Kózkówny.
  10. 24.11. ks. bp Andrzej Iwanecki przyjął nowych członków do KSM, w tym młodzież należącą do naszej parafii. Po Mszy św. odbyło się spotkanie przy wspólnym stole w domu katechetycznym.
  11. 25.11. to patronalna uroczystość Liturgicznej Służby Ołtarza. Do wspólnoty przyjęto 3 nowych chłopców, a po nieszporach odbyło się spotkanie z rodzicami ministrantów.

 

GRUDZIEŃ 2018

  1. 02.12. marianki sprzedawały ręcznie robione przez siebie wieńce i stroiki adwentowe.
  2. 04.12. to barbórka, dlatego Parafianie związani z górnictwem przyszli na Mszę św. sprawowaną w ich intencji prosząc św. Barbarę o wstawiennictwo.
  3. 06.12. św. Mikołaj, biskup Mirry, odwiedził dzieci naszej parafii, a ponieważ były grzeczne, podarował im słodkie upominki.
  4. 08.12. Dzieci Maryi przeżywały swoje patronalne święto. Do wspólnoty przyjęto 9 nowych dziewcząt.
  5. 08.12. odbyło się opłatkowe spotkanie chorych i starszych Parafian.
  6. 08.12. ks. Biskup ustanowił dla naszej parafii Nadzwyczajnego Szafarza Komunii Świętej, p. Marka Szultę.
  7. 09.12. w domu katechetycznym spotkały się marianki ze swoim opiekunem i rodzicami. Dziewczęta wraz z rodzicami przygotowały inscenizację wiersza Jana Brzechwy, projekcję zdjęć, a także gry i zabawy integracyjne.
  8. 16.12. młodzież z KSM zorganizowała adwentową kawiarenkę, z której dochód przeznaczyła na zakup farb i wyposażenia pomieszczenia w salkach, które zaaranżowane zostanie na Klub Młodzieżowy. Młodzi zaprosili też dzieci z rodzicami na kino familijne w domu katechetycznym „Pierwsza gwiazdka”.
  9. W dn. 14.12.-16.12. grupa naszych Parafian udała się z ks. Michałem do Salzburga i Wiednia, aby zwiedzić tamtejsze jarmarki bożonarodzeniowe.
  10. 22.12. nasi Parafianie udali się do Multikina na film „Chleb z nieba”.
  11. 23.12. marianki przeprowadziły kiermasz bożonarodzeniowy, z którego dochód przeznaczono na półkolonie.
  12. Przez cały Adwent uczestniczyliśmy w Roratach pod hasłem „Z Duchem Twoim”. Poznawaliśmy Ducha Świętego i modliliśmy się o Jego dary i owoce w naszym życiu. Pielęgnowaliśmy tradycje wędrującej figurki Matki Bożej oraz serc z postanowieniami adwentowymi.
  13. Adwentowy Dar Serca zaowocował kilkudziesięcioma paczkami świątecznymi dla potrzebujących rodzin w naszej parafii.
  14. W Adwencie odbyły się „Adwentowe męskie czwartki z Duchem Świętym”, podczas których panowie poznawali Trzecią Osobę Trójcy Świętej.
  15. 24.12. przed Pasterką młodzieżowa grupa teatralna wprowadziła nas w przeżywanie Bożego Narodzenia przedstawiając misterium bożonarodzeniowe.
  16. 25.12. uroczystą Pasterką o północy rozpoczęliśmy świętowanie Wcielenia Syna Bożego.
  17. 25.12. dziecięca grupa teatralna przedstawiła jasełka.
  18. 30.12. w Święto Świętej Rodziny podczas Mszy św. o godz. 10.30 małżeństwa odnowiły swoją przysięgę, a Liturgię Słowa przygotowali członkowie Kręgu Małżeństw Katolickich.
  19. Przez cały rok braliśmy udział w akcji MOC i w Ziarenku Bożego Miłosierdzia.
  20. 31.12. uroczystą Mszą św. i nabożeństwem dziękczynnym zakończyliśmy Rok Pański 2018.