Wszystko to mamy od Boga. Powiedzieliśmy także Bogu przepraszam, bo tak rzadko dziękujemy, nie doceniamy tych wielkich darów, myślimy, że tak musi być, że to nam się należy. Jak mało jest tych podziękowań w czasie nowenny, modlitwy do bł. Jana Pawła II, jak mało wyrażamy wdzięczności w intencjach mszalnych. Doceniamy to wszystko dopiero wtedy, kiedy odczuwamy jakieś braki, kiedy zaczynamy chorować, kiedy niedomagamy.

W ostatni dzień roku podziękowaliśmy także za miłość, która pochodzi od Boga. Św. Jan pisze: „Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim”. Jesteśmy stworzeni z miłości. Pan Bóg, stwarzając człowieka, wyposażył go na drogę życia w najwspanialszy dar: w swoją Bożą miłość.
I dlatego człowieka jako dziecko Boże można poznać po miłości. Warto zapytać samego siebie: jak wygląda moja miłość ku Bogu i moim bliźnim? Ile jest w niej szukania siebie, a ile Boga i Jego chwały? Na ile przyczynia się ona do zbawienia mnie samego i innych ludzi? Nie ma co ukrywać, że jako chrześcijanin jestem tyle wart, ile warta jest moja miłość.

 

Z podziękowaniem za miłość związana jest wdzięczność za wiarę. W ubiegłym roku nasz Papież ogłosił ROK WIARY, który jest okazją, aby zastanowić się nad nią, odświeżyć, pogłębić, aby odnowić moją osobistą, intymną relację z Bogiem i być jej świadkiem.

Papież Benedykt XVI powiedział, „że wiary nie można zredukować do filozofii Boga, do zasad moralnych, początku i końca świata, jest ona przede wszystkim relacją z Osobą, w zaufaniu do której buduje się własne życie”.

Wiara jest łaską, czyli darem Boga, w którym to On pierwszy puka do naszych serc. Przyjęta, staje się dla człowieka zadaniem. Papież Paweł VI powiedział: „Pan Bóg ofiarowuje nam dar, a naszą rzeczą jest dar przyjąć. I tu jest dramat wiary. Bóg bowiem do wiary nie zmusza, drzwi nie wyważa, siłą na człowieka nie uderza. Jego łaska działa jak wiosenne słońce – ogrzewa, ale nie spala”.

 

Koniec roku jest więc okazją, aby podziękować za obfite dary nadprzyrodzone otrzymane od Boga. Za wytrwanie w łasce uświęcającej, za pomnażanie jej przez Komunię Świętą, za odpuszczenie grzechów w sakramencie pokuty i pojednania, za łaskę wiary, za przynależność do Kościoła.

Przeżywając Rok Wiary podsumujmy pod tym kątem to wszystko, co było udziałem naszej rodziny parafialnej, będącej w pierwszym rzędzie wspólnotą, w której człowiek nie tylko żyje, ale uświęca się i dojrzewa do życia wiecznego z Bogiem.

 

Wiara jest darem, który otrzymujemy na chrzcie świętym. Klękamy więc z miłością i podziwem przed cudem rodzącego się życia. W 2012 roku w naszej parafii przyszło na świat 67 dzieci, które przyjęły sakrament chrztu i w ten sposób stały się dziećmi Boga. W porównaniu do 2011 roku widać, że liczba tych maluchów jest mniejsza, co bardzo wyraźnie wpisuje się w spadek narodzin w całej naszej ojczyźnie. Tylko 33 dzieci urodziło się w związkach sakramentalnych, 14 w cywilnych, a rodzice 20 z tych dzieci żyje bez jakiegokolwiek ślubu.

 

Przez troskę rodziców o dobre wychowanie, oparte na trwałych fundamentach, na wartościach duchowych, ziarenko Bożego życia wyrosło w delikatny krzew wiary tak, iż kolejne dzieci mogły przyjąć po raz pierwszy Jezusa w Eucharystii. Tych dzieci było w tym roku 78.

 


 

Na początku drogi do dorosłego życia Kościół postawił kolejną ewangeliczną ofertę naszej młodzieży, jaką jest sakrament bierzmowania, sakrament wiary, dojrzałości chrześcijańskiej. W tym roku przystąpiło do niego 83 młodych ludzi.

Praca z młodzieżą i dla młodzieży to podstawowy obowiązek rodziców, nauczycieli i nas wszystkich. Nikt z nas nie może być tylko kibicem dobrych i złych zachowań młodych ludzi. Nasza postawa nie może ograniczać się jedynie do rzadkich pochwał czy narzekania i poprzez to, uspokajania swoich sumień. Pamiętajmy, że wychowujemy wszyscy. Brak zdecydowanej reakcji na zło może w bliższej lub dalszej przyszłości boleśnie obrócić się przeciwko nam.

 

Dziękujemy dziś Bogu za młodych, którzy w ubiegłym roku przyjęli sakrament małżeństwa. W naszej parafii ślubów było niestety tylko 15, podczas gdy w 2011 roku było ich 33. Zapowiedzi przedślubnych było 31, dla porównania w 2011 r. – 47.

Przeraża liczba związków niesakramentalnych, w których nie ma żadnych przeszkód. Ludzie ci żyją tak, „jakby Boga nie było”, a kiedy pytamy dlaczego tak jest, widać pewną obojętność. Powołują się na to, że Bóg jest miłosierny. Owszem, jest, ale istnieje także grzech przeciwko Duchowi Świętemu, który nie zostanie odpuszczony – zuchwała ufność w Boże miłosierdzie. Przeraża także zgoda, akceptacja najbliższych, rodziców, rodziny na taki stan rzeczy i mówienie, że takie jest życie, takie są czasy. Jednak prawdą jest, że czasy są takie, jakie sobie sami tworzymy. To my stanowimy rzeczywistość, a nie rzeczywistość nas. Zgoda i akceptowanie takiego stanu rzeczy jest także grzechem i zaniedbaniem.

 

W naszym sercu nie może zabraknąć miejsca dla ludzi chorych, starszych, samotnych. Przykuci do łóżek cierpią boleści, przeżywają bezsenne noce i długie, smutne dni. Aby wzmocnić tych ludzi na drodze wiary, regularnie, w każdą pierwszą sobotę miesiąca, podążamy z posługą kapłańską, udzielając Komunii Świętej, spowiadając i ubogacając sakramentem chorych. W tym roku odwiedzin chorych z posługą sakramentalną było 241.

 

Stają przed nami również zmarli. Przypominamy sobie 99 osób, które w minionym roku odeszły od nas do domu Ojca. Dla porównania w 2011 roku zmarło 92 wiernych. Może był to ojciec lub matka, brat czy siostra, może syn czy córka, bliższy lub dalszy znajomy. Przy tej okazji chciałbym wspomnieć o uczynku miłosierdzia, którym jest modlitwa za zmarłych – ofiarowanie w ich intencji Mszy Św., odpustów, modlitwy. Przeglądając księgę intencji rzadko widać Msze Św. w 30 dzień i 1 rocznicę śmierci. Te wolne miejsca świadczyć mogą niestety o osłabieniu naszej wiary w życie wieczne. Dla zmarłych czas zasługiwania na życie wieczne zakończył się, czekają więc na naszą miłość! Mówimy, że miłość pokonuje nawet śmierć, a jej wyrazem jest właśnie m.in. Msza Św. za tych, którzy od nas odeszli. Bardzo ważne jest także, aby młodego pokolenia uczyć modlitwy za zmarłych, bo kto będzie modlić się za nas...? Boli fakt, że wciąż trzeba upominać, zachęcać i przypominać, że są wolne intencje.

 

Parafia to wspólnota chrześcijan, którzy gromadzą się na wspólnej Eucharystii, i dla których Msza Św. jest kulminacyjnym i centralnym wydarzeniem każdego tygodnia. Msza Św. przeżywana w parafialnym kościele jest uobecnieniem Ofiary męki, śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa. W czasie Mszy Św. historia cofa się niejako o dwa tysiące lat, a my znowu stoimy pod krzyżem.

 

Raz do roku, odbywa się liczenie wiernych. W 2012 roku było to w niedzielę, 21 października. Wtedy, na wszystkich Mszach Św. było 1740 wiernych, a do Komunii Św. przystąpiło 564 Parafian. Warto przypomnieć, że parafia liczy ok. 6 000 wiernych, za których odprowadzamy podatek ryczałtowy. Po kolędzie przyjmuje nas średnio ok. 58%, a zwykle do kościoła systematycznie chodziło ok. 30% Parafian. Komunii Św. w 2012 r. udzieliliśmy 94 310. Można na to popatrzeć jak na suche liczby, ale za tymi liczbami kryją się ludzie, ich stan wiary i zaufania Bogu, jak również kondycja moralna naszych Parafian.

 


 

Naszą wiarę zasadniczo kształtuje liturgia parafialna, zwłaszcza niedzielna. Ona jest źródłem i szczytem wszelkiej działalności i pobożności, ale na niej się nie wyczerpuje. Są jeszcze inne zadania parafialne: katecheza dzieci, młodzieży, które mają pomóc w pogłębianiu znajomości wiary; jest wspólna modlitwa, praca charytatywna świadczona potrzebującym, cierpiącym, chorym i bezrobotnym.

Każdy, kto chce pogłębiać swoją wiarę ma możliwość, aby zaangażować się w działanie różnych grup parafialnych: dziecięcych, młodzieżowych, jak i dla ludzi dojrzałych. Staramy się, aby każdy, kto chce dać z siebie coś więcej, miał z czego wybierać.

 

Koniec roku skłania także do podziękowań. Chcemy dziękować Bogu za ludzką dobroć. Wielkim darem Stwórcy jest wzajemne zaufanie i miłość. Mąż winien dziękować Bogu za żonę, żona za wierzącego i trzeźwego męża, rodzice za posłuszne dzieci, dzieci za rodziców, za dobrego, przykładnego ojca, za kochającą matkę. Jako Proboszcz chciałbym z głębi serca podziękować tym, którzy stanowią filary w naszej wspólnocie wiary. Składam serdeczne Bóg zapłać moim współpracownikom: księżom Wikarym: Marcinowi i Rafałowi, jak również ks. Tomaszowi, który na mocy dekretu ks. Biskupa pracuje w parafii w Gliwicach. Podziękowania kieruję w stronę nadzwyczajnych Szafarzy: Pana Zygmunta Kowalika i Pana Andrzeja Bąka, Sióstr zakonnych, których grono powiększyło się o s. Ilonę, a także s. Donwiny i s. Katarzyny, które przeszły na inne placówki.

 

Dziękuję osobom, które pomagają w kościele, na cmentarzu i na plebanii – za Wasz trud i serce do naszej świątyni i do całej wspólnoty parafialnej. Dziękuję Parafialnej Radzie Duszpasterskiej za wsparcie i dzielenie radości i smutków duszpasterskich. Dziękuję mojej Mamie i Cioci, Pani Urszuli, Pani Marioli, Paniom: Zofii Niziołek i Urszuli Grecz troszczącym się o piękno i czystość naszego kościoła, naszym organistom: Panu Marcinowi Walisko, Pawłowi Biegieszowi, Panu Marcinowi Markefce i Tomaszowi Binkowi, Panu Jackowi Siemkowi za upiększanie naszych uroczystości swoją grą, Pani Małgorzacie Wilczek – dyrygentce chóru oraz Panom podejmującym przeróżne prace przy kościele. Niestrudzonym: Panu Władysławowi Dudkowi, Krzysztofowi Wadelskiemu, Januszowi Leszczyńskiemu oraz Józefowi Kukusiowi – naszemu kościelnemu.

 

Chciałbym podziękować także Pani Monice Wójcik, Państwu Kubiak, Panu Wiesławowi Wójcikowi, Panu Markowi Klementowskiemu, mojemu Wujkowi i Ojcu za wielkie serce i cichą pracę na rzecz naszej wspólnoty parafialnej.

 

Przede wszystkim jednak dziękuję wszystkim grupom parafialnym za Wasze zaangażowanie i serce na różnych płaszczyznach działania naszego życia parafialnego. Dziękuję: Ministrantom, Dzieciom Maryi, scholi liturgicznej, harcerzom, dziecięcej grupie teatralnej, młodzieżowej grupie teatralnej, chórowi parafialnemu, górnikom, Caritasowi, Wspólnocie Żywego Różańca, Apostolstwu Dobrej Śmierci, Czcicielom Miłosierdzia Bożego, grupie modlitewnej „Margaretka”, Oazie młodzieżowej, osobom, które uczestniczą w kręgu biblijnym, w spotkaniach dla małżeństw, spotkaniach Klubu Seniora oraz w kursie gitarowym. Dziękuję wszystkim, dla których parafia Świętego Krzyża jest miejscem uświęcania siebie i rodzin, miejscem, gdzie można rozwijać swoją wiarę i relację z Bogiem. To Chrystus gromadzi nas tutaj i dlatego dziękuję Wam za świadectwo wiary i miłości dla Jezusa. Dziękuję za Waszą bliskość, współodpowiedzialność, za bycie „solą ziemi” i „światłem świata”.

 


 

SPRAWY REMONTOWE

Na koniec dziękuję także za te materialne dobra, które pozwalają nam podjąć i zrealizować wiele działań i inicjatyw przy naszej pięknej świątyni, probostwie i cmentarzu. Mogliśmy tego dokonać dzięki Waszemu zrozumieniu, ofiarności i pracy.

 

ŚWIĄTYNIA

  1. Możemy być dumni z 20 stylowych neogotyckich żyrandoli. Zostały one ufundowane przez imiennych ofiarodawców i Róże Różańcowe, którzy zostali wpisani do Złotej Księgi Ofiarodawców, jak również przez ofiary składane podczas kolekt i ofiar kolędowych. Całkowity koszt żyrandoli to 60000 zł. Do tej pory spłaciliśmy 54000 zł. Została więc ostatnia rata, którą mam nadzieję uregulować z obecnych ofiar kolędowych.
  2. Ponadto zakupiliśmy: 8 lichtarzy neogotyckich, w tym dwa przy krzyżu procesyjnym, podstawę pod krzyż procesyjny oraz piękną podstawę pod paschał. Koszt 20000 zł.
  3. Dzięki ofiarnej pomocy rodziców dzieci komunijnych zakupiliśmy 7 pięknych ornatów oraz bieliznę kielichową. Koszt 6500 zł.
  4. Zakupiliśmy także podręczną, przenośną radiofonizację. Koszt 1500 zł.
  5. Otrzymaliśmy ołtarz na relikwie bł. Jana Pawła II. Zawdzięczmy tę inicjatywę Pani Prezes Kompanii Węglowej oraz Dyrekcji KWK „Bobrek – Centrum”, którym serdecznie dziękujemy.
  6. Odnowiono 4 drewniane lichtarze pogrzebowe. Koszt 800 zł.
  7. Odremontowano piec grzewczy w kościele oraz przygotowano instalację do nowego sezonu grzewczego.
  8. Trwają prace zabezpieczające nasze witraże; zakończyliśmy 2 etap. W przyszłym roku rozpoczniemy etap 3 – ostatni. Mamy zgodę ks. Biskupa i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na nowe witraże postaciowe w miejsce geometrycznych. Prace te są możliwe dzięki Kopalni KWK „Bobrek – Centrum”, która realizuje swoje zobowiązania wynikające ze szkód górniczych.
  9. W wyniku czerwcowej burzy uszkodzone zostały: dzwony, zegar, nagłośnienie, centralka telefoniczna oraz domofon. Wszelkie szkody zostały usunięte i dostaliśmy częściowy zwrot kosztów z ubezpieczenia. Wobec tych częstych zdarzeń zamontowano bezpieczniki przepięciowe, jako dodatkowe zabezpieczenia i ochronę przed większymi uszkodzeniami instalacji elektrycznej budynku kościoła i parafii. Koszt 2500 zł.
  10. Wykonano nową tapicerkę we wszystkich konfesjonałach i w tym miejscu chciałbym podziękować za bezinteresowną pomoc Państwu Zielonka.

 

Inne prace:

  1. Odnowiono 4 ołtarze wokół kościoła, fasadę starego domu katechetycznego, zamontowano nowy cyfrowy domofon. Łączny koszt 7000 zł.
  2. Pomalowano farbą antykorozyjną balustrady przy plebanii i domu katechetycznym. 900 zł.
  3. Odnowiono na probostwie mieszkanie dla ks. Rafała i mieszkanie gościnne. 1950 zł.
  4. Zakupiono wykaszarkę i kosiarkę spalinową w cenie 3075 zł.
  5. Wycięto i przeprowadzono pielęgnację drzew od strony ul. ks. Jana Frenzla. Koszt 2500 zł.
  6. Wykonano wiele prac konserwacyjnych i porządkowych związanych z utrzymaniem budynków i terenów przykościelnych.

 

CMENTARZ:

  1. Odnowiono wewnętrzną instalację elektryczną kaplicy. Koszt 1500 zł.
  2. Zapłacono dokumentację i pozwolenie  na rozbudowę cmentarza. Koszt 11000 zł.
  3. Rozpoczęto już prace przygotowawcze związane z zagospodarowaniem cmentarza, splantowano teren, wytyczono miejsca na pochówki i ścieżki. Łączny koszt 9800 zł. W tym miejscu składam podziękowanie ofiarodawcom za dostawę potrzebnego kruszywa.

 

Wszystkie te prace, które uważam, są naszym wspólnym osiągnięciem, mogliśmy zrealizować dzięki Waszym ofiarom złożonym podczas całego roku, jak również kolędy. PONOWNIE WSZYSTKIM OFIARODAWCOM SKŁADAM SERDECZNE „BÓG ZAPŁAĆ”.

 


 

ROZLICZENIE FINANSOWE

Składam serdeczne Bóg zapłać Wam, którzy składacie ofiary na nas jako Księży. Są to intencje mszalne i jest to zawsze dobrowolna ofiara.

Cotygodniowe kolekty przeznaczone są na utrzymanie parafii. Są też kolekty przeznaczone na cele ogólnokościelne, tj. Misje, Fundusze Oświatowe, Inwestycyjne, Świątynię Opatrzności, Ośrodek Rehabilitacyjno – Edukacyjny w Rusinowicach, utrzymanie naszego Seminarium Duchownego, Kurii Diecezjalnej w Gliwicach, Stolicy Apostolskiej, dwie kolekty na budowę nowego kościoła
w Dąbrowie Miejskiej.

Na cele charytatywne parafia przekazała 38900 zł.

 

Koszty utrzymania naszej parafii.

Opłaty za media w 2012 r. wyniosły: 66 678,38 zł, w tym:

  • za węgiel na ogrzewanie kościoła, plebanii i domu parafialnego: 21500 zł,
  • za energię elektryczną kościoła, plebanii, domu katechetycznego, kaplicy i kostnicy: 15388,62 zł,
  • za wodę i odprowadzenie ścieków – kościół, plebania, dom parafialny i cmentarz: 4648,71 zł,
  • za wywóz śmieci i gruzu z cmentarza: 9550,98 zł oraz za dodatkowe utrzymanie czystości na cmentarzu: 12595 zł,
  • za ubezpieczenie mienia (kościoła, domu parafialnego, kaplicy, cmentarza): 2332 zł,
  • za telefony: 663,07 zł.

Rok 2012 już za nami. Ten czas był darem samego Boga. W ciągu tych dwunastu miesięcy, przy pomocy grup parafialnych i moich współpracowników, starałem się podejmować różne inicjatywy duszpasterskie, które zawsze mają na celu przede wszystkim przybliżyć nas do Boga. W moim działaniu pragnę też scalać naszą wspólnotę parafialną i budować z niej jedną, wielką rodzinę. Oto przegląd najważniejszych wydarzeń parafialnych.

 

STYCZEŃ 2012

  1. Dziecięco – młodzieżowy zespół Piccolo, działający przy mniejszości niemieckiej, ponownie zechciał wystąpić w naszym kościele z koncertem kolęd.
  2. Nie zawiodła także nasza wspaniała Górnicza Orkiestra Dęta. Na jej świątecznym koncercie zebrało się wielu Parafian.
  3. W jedną z niedziel piękne, polskie kolędy zaśpiewał także bardzo dobrze znany naszej społeczności lokalnej p. Jacek Kierok.
  4. Jak zawsze, na zakończenie okresu bożonarodzeniowego odbył się wspaniały parafialny wieczór kolęd z występem chóru, solistów oraz dzieci i młodzieży.
  5. Ks. Proboszcz wraz z grupą Parafian udał się do Panewnik, aby zwiedzić największą w Europie szopkę bożonarodzeniową.

 

LUTY 2012

  1. Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan był okazją do nabożeństwa ekumenicznego z udziałem Proboszcza i wiernych Kościoła Ewangelickiego z Miechowic, którego gospodarzem tym razem była nasza parafia.
  2. Ks. Proboszcz wraz z Mariankami zaprosili najmłodszych Parafian na zabawę karnawałową.
  3. Dzięki funduszom zebranym podczas festynu, kiermaszów, kwesty wielkanocnej oraz życzliwości sponsorów zorganizowaliśmy zimowe półkolonie dla dzieci. Wśród atrakcji znalazły się: panewnickie szopki, gliwicka palmiarnia, chorzowskie planetarium, kino, tarnogórski Aqua Park, a na zakończenie wspólny grill i zabawy drużynowe.
  4. 16 lutego odbyło się pierwsze nabożeństwo do bł. Jana Pawła II z ucałowaniem jego relikwii.
    Od tamtej pory przychodzimy na nie 16-tego dnia każdego miesiąca.

 


 

MARZEC 2012

  1. W III Niedzielę Wielkiego Postu gościliśmy w naszej parafii Siostry Elżbietanki, które poprowadziły tzw. Niedzielę Powołaniową – ubogaciły liturgię i Gorzkie Żale, spotkały się z Dziećmi Maryi, a także dały świadectwa swojego powołania.
  2. Ks. Proboszcz poświęcił nowy ołtarz z relikwiami bł. Jana Pawła II ofiarowany nam przez Kompanię Węglową.
  3. Młodzież z III klas gimnazjalnych przyjęła Sakrament Bierzmowania z rąk ks. Bpa Gerarda Kusza.
  4. W V Niedzielę Wielkiego Postu rozpoczęliśmy święty czas rekolekcji parafialnych, które poprowadził ks. Adam Spałek.
  5. Dzieci Maryi przeprowadziły kiermasz wielkanocny, podczas którego Parafianie mogli zakupić m.in. ręcznie robione przez Marianki palmy.
  6. Wspólnie z parafią Bożego Ciała przeszliśmy Drogą Krzyżową ulicami naszej dzielnicy.
  7. Młodzieżowa grupa teatralna wraz z ks. Proboszczem, metodą teatru cieni przygotowała nabożeństwo Drogi Krzyżowej. W inny piątek temu wielkopostnemu nabożeństwu przewodniczył także chór parafialny.
  8. W Niedzielę Palmową młodzież udała się z ks. Marcinem do katedry Śś. Apostołów Piotra i Pawła na spotkanie z młodymi diecezji gliwickiej. Naszej młodzieży nie zabrakło także na dekanalnej Drodze Krzyżowej zorganizowanej właśnie dla nich.
  9. Z rzeczy zebranych podczas kolejnej akcji WIELKOPOSTNY DAR SERCA Dzieci Maryi przygotowały podwójne paczki dla 50 potrzebujących rodzin z naszej parafii.
  10. Dzieci Maryi pod opieką ks. Proboszcza udały się do Zabrza na dekanalne spotkanie Marianek, gdzie zajęły I miejsce w konkursie wiedzy religijnej.
  11. Dzieci Maryi przygotowały przedstawienie dla Kapłanów z okazji Wielkiego Czwartku pokazujące znaczenie Eucharystii i Kapłaństwa, które odegrały także dla dzieci podczas niedzielnej Mszy Świętej.

 

KWIECIEŃ 2012

  1. Z okazji 7 rocznicy śmierci bł. Jana Pawła II Dzieci Maryi wraz z ks. Proboszczem przygotowały wieczorne czuwanie.
  2. Przed Wigilią Paschalną młodzieżowa grupa teatralna przedstawiła Misterium Paschalne pt. „Quo vadis, Domine”, które przygotowała pod okiem ks. Proboszcza.
  3. Wiosenny cykl „Muzyki w starych kościołach Miechowic” rozpoczął się w naszej parafii koncertem Kwartetu Smyczkowego Verbum oraz p. Anny Noworzyn.
  4. Z okazji Święta Miłosierdzia Bożego ks. Proboszcz z Mariankami przygotowali uroczyste nabożeństwo ku czci Bożego Miłosierdzia.
  5. Chorzy, starsi i samotni Parafianie w ramach Parafialnego Dnia Chorego tradycyjnie spotkali się na Mszy Św., nabożeństwie do bł. Jana Pawła II oraz przy wspólnym stole. Radosne spotkanie przygotowało Parafialne Koło „Caritas”, a Marianki ubogaciły je swoim występem.
  6. Nasza młodzież wraz z ks. Marcinem uczestniczyła w dekanalnym nabożeństwie powołaniowym w kościele Bożego Ciała.
  7. Marianki i ministranci pod opieką ks. Marcina oraz ks. Proboszcza wyjechali na wycieczkę do Ustronia, aby zdobyć Czantorię.
  8. Pożegnaliśmy s. Donwinę, która zakończyła swoją posługę w naszej parafii i rozpoczęła nową w Tychach.

 


 

 

MAJ 2012

  1. Każdego dnia podczas nabożeństw majowych modliliśmy się za mieszkańców poszczególnych ulic i domów, aby opiekę Matki Bożej wyprosić dla każdego zakątka naszej parafii.
  2. 13 maja z figurą MB Fatimskiej i z modlitwą różańcową na ustach udaliśmy się w procesji na Górę Grytza.
  3. Nasze kochane dzieci z klas II przyjęły I Komunię Świętą w Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.
  4. Ks. Marcin wraz z grupą dzieci pierwszokomunijnych i ich rodzicami udał się na dziękczynną pielgrzymkę, której celem było Sanktuarium Św. Anny Samotrzeciej na Górze Św. Anny.
  5. W jedną z niedziel gościliśmy misjonarzy z Ugandy: o. Otto Katto oraz o. Dariusza Zielińskiego, których entuzjazm, radość i głęboka wiara urzekły wszystkich Parafian. W salce katechetycznej odbyło się popołudniowe spotkanie z naszymi gośćmi, które zgromadziło wielu miechowiczan.
  6. W naszym domu katechetycznym odbyło się spotkanie Parafialnych Rad Duszpasterskich z dekanatów Bytom, Bytom – Miechowice i Toszek, któremu przewodniczył ks. Krystian Piechaczek. Nie zabrakło także przedstawicieli naszej parafii.

 

CZERWIEC 2012

  1. Uroczystą Mszą Świętą nasi Jubilaci świętowali 60 rocznicę swojej I Komunii Świętej.
  2. W Uroczystość Bożego Ciała przeszliśmy procesją z Najświętszym Sakramentem ulicami starej części Miechowic.
  3. Nasza młodzież wraz z ks. Proboszczem dzielnie znosiła kapryśną i bardzo deszczową pogodę na polach lednickich, gdzie odbyło się XVI Ogólnopolskie Spotkanie Młodych obchodzone pod hasłem „Miłość cię znajdzie.”
  4. W domu katechetycznym 3 razy miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Nasi Księża, Marianki i ministranci stworzyli strefę kibica, w której dzielnie dopingowali drużynę reprezentacji Polski
    w piłce nożnej, rozgrywającej mecze podczas Euro 2012.
  5. Ks. Proboszcz wraz z męską częścią parafii udał się na pielgrzymkę mężczyzn na Górę Św. Anny.
  6. Dzieci z klas III uroczyście przeżyły swoją pierwszą rocznicę I Komunii Świętej.

 

LIPIEC 2012

  1. Dzieci Maryi i ministranci przeżyli wspólny wakacyjny tydzień w Konopnicy k. Wielunia. W pierwszych dniach opiekunem był ks. Marcin, a następnie ks. Proboszcz. Dziękujemy Państwu Gurbiel, którzy udostępnili swój dom.
  2. Parafianie odbyli pielgrzymkę do Sanktuariów w Leśniowie i Gidlach, której opiekunem duchowym był ks. Proboszcz.
  3. Wraz z ks. Tomaszem grupa naszych Parafian wyruszyła na pieszą pielgrzymkę do Piekar Śląskich.
  4. Dzięki Bożej Opatrzności i ludzkiej życzliwości udało się nam zorganizować letnie półkolonie dla naszych dzieci, w ramach których odbyły się wyjazdy do Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej, zamków w Mirowie i Bobolicach oraz do Rodzinnego Parku Atrakcji w Rybniku. Maluchy opalały się także nad jeziorem w Pławniowicach, dwa razy były w kinie, a na koniec zorganizowano dla nich grilla, przejażdżkę na koniach i gry drużynowe.
  5. Pożegnaliśmy ks. Tomasza, który decyzją ks. Biskupa Jana Kopca rozpoczął posługę w gliwickiej parafii Św. Michała Archanioła.

 


 

 

SIERPIEŃ 2012

  1. Ks. Proboszcz i nasi Parafianie udali się z pielgrzymką na Górę Św. Anny.
  2. Kilkunastoosobowa grupa naszej młodzieży pod opieką ks. Proboszcza wyjechała na dwutygodniowy wypoczynek do pięknej nadmorskiej miejscowości Rowy.
  3. W sierpniu odbyła się także pielgrzymka do Sanktuariów w Szczyrku i Rychwałdzie, a duchową opiekę nad pielgrzymami sprawował ks. Proboszcz.
  4. W naszej parafii powitaliśmy nowego Wikariusza, którym został neoprezbiter ks. Rafał Jakubina.

 

WRZESIEŃ 2012

  1. Najważniejszym wydarzeniem tego miesiąca był Odpust Parafialny ku czci Świętego Krzyża, przy okazji którego odbył się pełen atrakcji III Charytatywny Festyn Parafialny. Było to piękne, wspólnotowe, rodzinne święto. W dzień Podwyższenia Krzyża Św. przeżyliśmy nabożeństwo ku czci Krzyża.
  2. Po raz kolejny pod patronatem naszej parafii zorganizowano Bytomski Półmaraton, a z odcinkiem 21km zmierzył się m.in. ks. Marcin i wielu Parafian.

 

PAŹDZIERNIK 2012

  1. Październik upłynął pod znakiem różańca i związanych z nim niedzielnych scenek różańcowych. W tym roku przeżywaliśmy je kolejno z bł. Matką Teresą z Kalkuty, bł. Janem Pawłem II i Św. s. Faustyną Kowalską. W czwartej części zobaczyliśmy inscenizacje legend różańcowych. Jest to wielkie przedsięwzięcie wymagające ogromnych nakładów pracy, jednak korzyści duchowe płynące z niego są bezcenne.
  2. Codzienny różaniec ponownie ofiarowaliśmy w intencji mieszkańców konkretnych domów, a rozważania i kolejne dziesiątki prowadziły po kolei wszystkie grupy parafialne.
  3. 11 października w łączności z Kościołem Powszechnym uroczyście zainaugurowaliśmy Rok Wiary, wnosząc do świątyni Katechizm Kościoła Katolickiego.
  4. Z okazji Roku Wiary w każdą środę podczas wieczornej Mszy Św. Księża głoszą homilie, w trakcie których rozważają i wyjaśniają kolejne prawdy wiary.
  5. Ostatnie w tym roku nabożeństwo do MB Fatimskiej połączone z procesją zgromadziło wielu wiernych, bowiem wraz z figurą Matki Bożej udaliśmy się na nową część naszego osiedla, przy byłej Kopalni Miechowice.
  6. Bardzo wielu Parafian wraz z ks. Rafałem udało się na pielgrzymkę do Matki Boskiej Częstochowskiej.
  7. Ks. Rafał zainicjował powstanie nowej grupy, w której regularnie udziela dzieciom darmowych korepetycji z języka angielskiego.
  8. Ks. Proboszcz wraz z Parafialnym Kołem „Caritas” zorganizował kolejny Dzień Chorego, w trakcie którego wystąpiła dziecięca i młodzieżowa grupa teatralna.
  9. Pożegnaliśmy s. Katarzynę, która została przeniesiona do Katowic, natomiast powitaliśmy w naszej parafii s. Ilonę, zajmującą się odtąd przystrajaniem ołtarzy kwiatami i dbaniem o czystość szat liturgicznych.

 


 

 

LISTOPAD 2012

  1. W Uroczystość Wszystkich Świętych wraz z parafią Bożego Ciała zorganizowano wspólne nieszpory i procesję na cmentarz.
  2. Z okazji wspomnienia Św. Marcina odbyła się procesja, po której rozdano tradycyjne rogale.
  3. Ks. Proboszcz przy pomocy ks. Rafała i Dzieci Maryi zorganizował Bal Wszystkich Świętych, który swoją obecnością uświetniło wiele maluchów.
  4. Wysłuchaliśmy koncertu organowego p. Thorstena Mausa oraz prelekcji p. Arkadiusza Kuzio – Podruckiego. Wszystko odbyło się w ramach jesiennego cyklu „Muzyki w starych kościołach Miechowic.”
  5. Nasz chór parafialny obchodził swoje patronalne święto – wspomnienie Św. Cecylii. Z tej okazji chórzyści ubogacili liturgię, a następnie spotkali się w domu katechetycznym ze swoim opiekunem – ks. Marcinem, przy kawie i cieście.
  6. Wydano parafialny kalendarz na Rok Pański 2013 ze zdjęciami z wydarzeń parafialnych.
  7. Ministranci obchodzili swoje patronalne święto w Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Przyjęli do swojej wspólnoty nowych chłopców, a następnie spotkali się w salkach ze swoimi rodzicami i opiekunem – ks. Rafałem.
  8. Dzieci Maryi uczestniczyły w dekanalnym spotkaniu wspólnot maryjnych w parafii Bożego Ciała i ponownie zajęły I miejsce w zorganizowanym tam konkursie.

 

GRUDZIEŃ 2012

  1. Nasi ministranci wzięli udział w turnieju o puchar ks. Biskupa w piłce nożnej.
  2. Dzieci Maryi zorganizowały kiermasz bożonarodzeniowy, a także sprzedawały ręcznie robione przez siebie wieńce adwentowe. Wszelki dochód został przeznaczony na dzieci z naszej parafii.
  3. 3 grudnia odbyła się uroczysta Msza Św. w intencji pracowników KWK „Bobrek – Centrum” z udziałem m.in. Dyrekcji Kopalni i wielu poczt sztandarowych. Natomiast 4 grudnia odprawiono Mszę Św. w intencji wszystkich górników z naszej parafii.
  4. W Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP nasze Marianki obchodziły swoje święto. Do wspólnoty przyjęto 7 nowych dziewczynek, a pozostałe odnowiły swoje przyrzeczenia życia na wzór Niepokalanej Dziewicy. Na spotkanie w domu katechetycznym z rodzicami i opiekunem – ks. Proboszczem, Dzieci Maryi przygotowały spektakl „Czerwony Kapturek”, a także projekcję zdjęć z całego minionego roku.
  5. 6 grudnia w trakcie Rorat nasze dzieci spotkały się ze Św. Mikołajem.
  6. W tym roku Roraty przeżywaliśmy z tymi, którzy „poszli w ciemno za Światłem”, poznając ich ciekawe życiorysy.
  7. Ks. Proboszcz przy pomocy Parafialnego Koła „Caritas” zorganizował spotkanie opłatkowe dla chorych, starszych i samotnych Parafian. Jak zawsze tak i tym razem, Marianki uświetniły Dzień Chorego swoim przedstawieniem.
  8. Przez cały Adwent nasi Parafianie składali rzeczy do wystawionego kosza – DARU SERCA, z których Marianki ponownie przygotowały podwójne paczki dla potrzebujących rodzin z naszej parafii. Rozdano w sumie 100 paczek.
  9. Młodzieżowa grupa teatralna pod opieką ks. Proboszcza przygotowała czuwanie adwentowe, które miało miejsce przed Pasterką, o godz. 23.30.
  10. W Niedzielę Świętej Rodziny odprawiono Mszę Św. w intencji wszystkich rodzin naszej parafii, w trakcie której liturgię słowa poprowadzili członkowie Kręgu Małżeństw Katolickich. Małżonkowie obecni na Mszy uroczyście odnowili przysięgę małżeńską, a ks. Proboszcz udzielił im specjalnego błogosławieństwa.

 

Poza tym, przez cały rok, odbywają się regularne spotkania wspólnot parafialnych: Dzieci Maryi, ministrantów, chóru, Klubu Seniora, Żywego Różańca, Apostolstwa Miłosierdzia Bożego, Apostolstwa Dobrej Śmierci, Kręgu Małżeństw Katolickich, Oazy młodzieżowej, Koła „Caritas” oraz Parafialnej Rady Duszpasterskiej.

 

Wasz Proboszcz

Ks. Bartosz Podhajecki