Start Aktualności JASEŁKA W CIESZYNIE, 18.01.2018 r.
JASEŁKA W CIESZYNIE, 18.01.2018 r.
wtorek, 06 lutego 2018 16:35

 

Jasełka to opowieść o Bożym Narodzeniu przedstawiona w formie teatralnej w różnych miejscach, czy to w pomieszczeniach: teatrach, szkołach i kościołach, lub też na wolnym powietrzu. Jasełka odnoszą się do Biblii i zazwyczaj są przedstawiane w stylu ludowym.

W takim przedstawieniu jako widzowie udział wzięła nasza parafia w teatrze w Cieszynie. Reżyserem była s. Jadwiga Wyrozumska ze Zgromadzenia Cieszyńskiego Sióstr Świętej Elżbiety (tzw. Elżbietanki Cieszyńskie). Sztukę po raz kolejny przygotowała s. Jadwiga wraz z grupą ludzi, do której zawsze dołączają także nowe osoby. Pomimo, że przedstawienie jest co roku prawie to samo, to jednak aktorzy nigdy nie grają rutynowo, lecz zawsze jest to misterium przedstawiane z głębokim przeżyciem. Wystawiana sztuka wiernie stara się odzwierciedlić opis Biblijny o Narodzeniu Pańskim, dodając cechy folkloru górali śląskich żyjących w Beskidach na ziemi Cieszyńskiej. Jest wiele scen ujmujących za serce, niekiedy też strasznych jak choćby scena z Herodem kuszonym przez szatana, czy też scen radosnych i uroczych, gdzie niemowlę gra Dzieciątko, a dzieci nieco starsze grają małe aniołki i baranki.

Wielu z naszych Parafian, którzy byli na Jasełkach wyraziło ogromną chęć ponownego wyjazdu w przyszłym roku i mówiło o wielkim przeżyciu duchowym. W okresie Wielkiego Postu planowany jest z naszej Parafii wyjazd na Misterium Męki Pańskiej, również w reżyserii s. Jadwigi Wyrozumskiej i w wykonaniu aktorów, którzy biorą też udział w jasełkach.

Fenomenem siostry Jadwigi jest wielka pasja do tego co robi i to, że z aktorów utworzyła wielką rodzinę. Siostra reżyser uważa, że te przedstawienia to wspaniała forma ewangelizacji.