Parafia Miechowice. Parafia p.w. Świętego Krzyża w Bytomiu
Reklama
Reklama
Reklama
Start
Rok Św. Józefa
niedziela, 17 stycznia 2021 12:50

 
Dekret
niedziela, 17 stycznia 2021 12:46

 
Życzenia
czwartek, 24 grudnia 2020 16:24

 

 
Msze św. kolędowe
niedziela, 20 grudnia 2020 23:16

 

 
Zaproszenia
niedziela, 29 listopada 2020 20:40

 
Czwartkowe spotkania
niedziela, 29 listopada 2020 20:35

 
Modlitwa o pokój
niedziela, 01 listopada 2020 19:03

 

MODLITWA O POKÓJ

(na motywach Listu do Efezjan]

 

Panie Jezu Chryste,

Ty, który jesteś naszym pokojem,

Ty, który zburzyłeś rozdzielający ludzi mur – wrogość,

Ty, który ludzi dalekich czynisz bliskimi,

Ty, który w sobie zadałeś śmierć wrogości!

Prosimy, zadaj śmierć także jakiejkolwiek wrogości w nas!

Daj nam światłe oczy serca, byśmy przestali widzieć w sobie wzajemnie przeciwników, a zobaczyli współdomowników – w Twoim Domu, a także w tym domu, który ma na imię Polska;

Nawróć nasze wzajemne myślenie o sobie, i daj nam słowa i czyny na miarę tego nawrócenia.

Włóż nam w usta – a jeszcze wcześniej w nasze myśli – słowa, które budują, nie rujnują; leczą, nie zadają rany; pocieszają, nie odbierają nadzieję; niosą pokój, nie wywołują agresję.

Wskaż nam czyny konkretnej miłości i miłosierdzia, wokół których odbudujemy naszą wspólnotę. Zwłaszcza w tak trudnej, obecnej chwili pandemii poprowadź nas do osób chorych i starszych, tych, którzy przebywają na kwarantannie i tych, którzy opłakują swoich zmarłych. Pomnóż w nas ofiarność i współczucie.

Uczyń każdego z nas „nowym człowiekiem”, a nastanie pokój!

 

Modlimy się za wszystkich!

O mądrość i pragnienie dobra wspólnego dla każdego, kto w obecnym sporze zabiera głos;

Za polityków wszystkich opcji w parlamencie i poza nim.

Za tych, którzy modlą się w kościołach, i za tych, którzy demonstrują.

Za wierzących w Boga, i za tych, którzy wartości prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna wywodzą z „innych źródeł”;

Również za tych, którzy w tej chwili wcale ich nie szukają.

Ty – rozpoznany czy nierozpoznany – znajdź drogę do każdego z nas, wskaż nam właściwe drogi ku sobie nawzajem. I skutecznie nas po nich poprowadź.

Amen.

 
Dekret Stolicy Apostolskiej
niedziela, 01 listopada 2020 19:00

 

W bieżącym roku, w aktualnych okolicznościach spowodowanych pandemią COVID-19, odpusty zupełne dla wiernych zmarłych będzie można uzyskać przez cały listopad, przy zmienionych warunkach i dostosowanych do sytuacji dziełach pobożnych, aby zapewnić bezpieczeństwo wiernych.

 

Do niniejszej Penitencjarii Apostolskiej dotarło wiele próśb Świętych Pasterzy, aby w tym roku, z powodu epidemii COVID-19, zmieniono pobożne dzieła w celu uzyskania odpustów zupełnych dla dusz czyśćcowych, które można uzyskiwać zgodnie z normą „Wykazu odpustów” (nad. 29, § 1). Dlatego Penitencjaria Apostolska, na mocy specjalnego polecenia Jego Świątobliwości Papieża Franciszka, chętnie ustanawia i określa, że w tym roku, aby uniknąć zgromadzeń, tam, gdzie są one zakazane:

 • Odpust zupełny dla osób nawiedzających cmentarz i modlących się, choćby tylko w myśli, za zmarłych przez poszczególne osiem dni, zwykle ustanowiony jedynie na dni od 1 do 8 listopada, dla pożytku wiernych może być przeniesiony na inne osiem dni listopada. Dni te, dowolnie wybrane przez poszczególnych wiernych, mogą być od siebie oddzielone.
 • Odpust zupełny związany z dniem 2 listopada, ustanowiony na Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych dla tych, którzy pobożnie nawiedzają i odmawiają tam „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”, może być przeniesiony nie tylko na niedzielę poprzedzającą lub następującą, albo na sam dzień Uroczystości Wszystkich Świętych, ale także na inny dzień listopada, dowolnie wybrany przez poszczególnych wiernych.

Osoby starsze, chore i ci wszyscy, którzy z poważnych powodów nie mogą opuścić domu, na przykład ze względu na zakazy gromadzenia się licznych wiernych w miejscach świętych, będą mogli uzyskać odpust zupełny, jeśli tylko łącząc się duchowo z tymi wiernymi, którzy pobożnie nawiedzają miejsca święte, oraz wykluczając wszelkie przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu i mając intencję kiedy to tylko będzie możliwe spełnić trzy zwyczajne warunki (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach Ojca Świętego), odmówią pobożnie modlitwy za zmarłych przed obrazem Pana Jezusa lub Najświętszej Maryi Panny (na przykład jutrznię i nieszpory z oficjum Liturgii godzin za zmarłych, Różaniec, Koronkę do Bożego Miłosierdzia i inne modlitwy za zmarłych bliskich ich sercu), albo jeśli podejmą medytacyjną lekturę jednego z fragmentów Ewangelii z liturgii za zmarłych, lub też jeśli wypełnią uczynki miłosierdzia poprzez ofiarowanie Bogu cierpień i niedogodności swego życia.

Aby ten dostęp do łaski Bożej, udzielanej władzą kluczy Kościoła, stawał się łatwiejszy ze względu na miłosierdzie duszpasterskie, niniejsza Penitencjaria gorąco prosi, aby wszyscy kapłani posiadający odpowiednie uprawnienia, oddali się z gorliwością i wielkodusznością celebracji Sakramentu Pokuty
i udzielali Komunii Świętej chorym.

Niemniej, jeśli chodzi o warunki duchowe dla uzyskania odpustu zupełnego, nadal obowiązują wcześniej wydane wskazania zawarte w „Nocie odnośnie sakramentu pojednania w obecnej sytuacji pandemii”.

Wreszcie, ponieważ dusze czyścowe wspierane są wstawiennictwem wiernych, szczególnie zaś miłą Bogu ofiarą ołtarza (por. Sob. Tryd. Sesja XXV, Dekret o czyśćcu), gorąco zaleca się wszystkim kapłanom trzykrotne odprawianie Mszy św. w dniu Wspomnienia wszystkich wiernych zmarłych, zgodnie z Konstytucją Apostolską „Incruentum Altaris”, wydaną przez czcigodnej pamięci papieża Benedykta XV w dn. 10 sierpnia 1915 roku.

Niniejszy dekret jest ważny przez cały listopad. Bez względu na jakiekolwiek przeciwne zarządzenia.

 

W Rzymie, w siedzibie Penitencjarii Apostolskiej,

22 października 2020 roku, we wspomnienie św. Jana Pawła II

 

Mauro Kard. Piacenza

Penitencjarz Większy

 

Ks. Prał. Krzysztof Nykiel

Regens

 
Wytyczne - koronawirus
sobota, 24 października 2020 21:10

 
Ogłoszenia - XXIX niedziela zwykła - 18.10.2020

 

Parafia Świętego Krzyża w Miechowicach

OGŁOSZENIA  DUSZPASTERSKIE

XXIX NIEDZIELA ZWYKŁA

18.10.2020

 

 

 

 • Dzisiejszy Dzień Pański to Niedziela Misyjna, w naszych modlitwach pamiętajmy o dziele misyjnym oraz o misjonarzach pochodzących z naszej diecezji. Kolekta przeznaczona jest na rzecz misji. Za wszelkie ofiary składamy Bóg zapłać!
 • Dzisiaj o godz. 17.00 zapraszamy na modlitwę różańcową połączoną ze scenkami teatralnymi w wykonaniu dzieci i młodzieży z naszej parafii. Tak jak w dwa tygodnie temu, różaniec będziemy rozważać ze Świętymi Pastuszkami z Fatimy, a ofiarujemy go w intencji dzieła misyjnego i misjonarzy.
 • Przez cały miesiąc październik zapraszamy wszystkich Parafian na nabożeństwa różańcowe: od ponie­działku do soboty o godz. 17.30, a w niedzielę o godz. 17.00. W każdą niedzielę modlitwa różańcowa jest połączona ze scenkami teatral­nymi w wykonaniu dzieci i młodzieży z naszej parafii. Przypominamy, że można zyskać odpust zupełny, kiedy odmawia się różaniec w kościele, w publicznej kaplicy lub w rodzinie.
 • Dostosowując się do nowych wytycznych ks. Biskupa dot. zasad bezpieczeństwa i higieny oraz duszpasterstwa w czasie pandemii koronawirusa odwołujemy wszelkie spotkania formacyjne tzn. nie odbędą się spotkania dla dzieci komunijnych, bierzmowańców, chórzystów, seniorów, KSM-u, kręgu biblijnego, Dzieci Maryi i ministrantów.
 • W środę wszystkich czcicieli Matki Bożej Nieustającej Pomocy zapraszamy na wieczorne nabożeństwa.
 • Dzieci, które chcą wystąpić w ostatnich niedzielnych październikowych scenkach różańcowych zapraszamy na próbę z ks. Mariuszem w czwartek o godz. 16.15. Zapraszamy przedszkolaków i uczniów z III, IV, V i VI klas Szkoły Podstawo­wej. Dzieci, które chcą w niedzielę odmawiać modlitwę „Zdrowaś Maryjo” proszone są o zgłoszenie się do ks. Michała.
 • Wszystkie dzieci ze Szkoły Podstawowej, łącznie z klasami VII, przychodzą o godz. 17.00 na Mszę Św. szkolną.
 • W piątek o godz. 16.30 zapraszamy na Godzinę Miłosierdzia.
 • W sobotę zapraszamy na Adorację Najświętszego Sakramentu o godz. 17.00.
 • W godzinach urzędowania kancelarii można zamawiać intencje mszalne na przyszły rok.
 • Zapraszamy do naszej Biblioteki Parafialnej w środę od 16.00 do 18.00 oraz w piątek od 9.30 do 10.30.
 • 22 października odbędzie się kolejna akcja MOC. Będziemy prosić o ustanie epidemii.
 • Ze względu na zaostrzenie epidemii oraz w trosce o naszych chorych i starszych Parafian odwołujemy Parafialny Dzień Chorego. Odbędzie się on w najbliższym możliwym terminie.
 • Zaplanowany na przyszłą niedzielę kiermasz dziecięcej grupy misyjnej zostaje odwołany.
 • Z powodu zaostrzenia przepisów sanitarnych w związku z nasileniem epidemii pielgrzymka do Prudnika zostaje odwołana. W zakrystii można odebrać wpłacone pieniądze.
 • W tym roku nie będzie możliwości złożenia wypominków modlitewnych za zmarłych na cmentarzu, dlatego prosimy, aby składać je w zakrystii bądź kancelarii. Pamiętajmy, że jest to uczynek miłosierdzia i dowód pamięci o naszych bliskich zmarłych.
 • W kościele podczas Mszy Św. może przebywać 120 osób. Należy zajmować tylko i wyłącznie ozna­czone kartkami miejsca. Obowiązuje bezwzględny nakaz zakrywania ust i nosa w kościele, na placu kościelnym, w domu katechetycznym i w kancelarii parafialnej. Komunia Święta w dalszym ciągu będzie udzielana na dwa sposoby – do ust przy balaskach i na rękę przy bocznych ołtarzach. Prosimy o zachowanie dystansu podczas przystępowania do Komunii oraz spowiedzi.
 • Zgodnie z zaleceniami Kurii Diecezjalnej odwiedziny chorych w tradycyjnej formie zostają ponownie zawieszone. Należy umawiać się z kapłanem indywidualnie.
 • Do nabycia jest nowy numer „Gościa Niedzielnego”, „małego Gościa Niedzielnego” i „Informator Parafialny” wraz z wypominkami za zmarłych, zaś u członków parafialnego Caritas można zakupić znicze Caritas w cenie 3 zł. Informator Parafialny został wydrukowany przed ogłoszeniem przez Kurię nowych wytycznych, dlatego obowiązują tylko intencje mszalne, zaś treść ogłoszeń jest nieaktualna. Prosimy korzystać z gablotek lub strony internetowej.

 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 3 z 71