Theodor Erdmann Kalide urodził się 8 lutego 1801 roku w Królewskiej Hucie (niem. Königshütte). 14 lutego tego samego roku został ochrzczony w kościele ewangelicko- augsburskim w Tarnowskich Górach. Powód, dla którego miejscem przyjęcia pierwszego sakramentu dla małego Teodora były Tarnowskie Góry był prosty. Parafia ewangelicka w Królewskiej Hucie oficjalnie rozpoczęła działalność właśnie w 1801 roku ale nie dysponowała jeszcze własną świątynią. Nabożeństwa odbywały się na terenie huty „Królewska” a od 1804 roku w sali modlitewnej nowo wybudowanej szkoły. Dopiero w latach 1840-1844 wybudowano i poświęcono istniejący do dziś kościół im. Elżbiety wg Projektu Augusta Sollera. W tej sytuacji rodzice zdecydowali ochrzcić małego Theodora w Tarnowskich Górach, tym bardziej, iż matka Charlotta Wilhelmina Beck pochodziła ze Świerklańca i przynależała do parafii tarnogórskiej. Tutaj też odbył się jej ślub z inspektorem hutniczym z Królewskiej Huty Johannem Gottliebem Kalide.

 

 

Najstarszym istniejącym dokumentem parafialnym kościoła ewangelicko-augsburskiego w Tarnowskich Górach jest księga chrztów prowadzona od 1791 roku, w której widnieje wpis dotyczący pierwszego sakramentu przyszłego rzeźbiarza. Przy okazji warto zwrócić uwagę, że osoba dokonująca wpisu popełniła błąd - nazwisko Kalide odnotowała przez dwa „l”.

Z wpisu wynika, że chrzestnymi Theodora byli jego dziadkowie ze strony matki – August Wilhelm Beck (urzędnik ze Świerklańca) i jego żona Eleonora Franciszka. Z nimi też zapewne związany był w swych najmłodszych latach , spędzając wakacje w Świerklańcu, z dala od zadymionej Królewskiej Huty, gdzie mieszkali jego rodzice.

Karta z księgi chrztów

 

Szkołę podstawową ukończył w Chorzowie Starym i w 1816 roku rozpoczął naukę w gimnazjum w Gliwicach. Zamieszkiwał wówczas u pracującego w Królewskiej Odlewni Żeliwa w Gliwicach brata Wilhelma. Szybko jednak przerwał naukę i już w 1817 roku podjął pracę jako elew (uczeń) w hucie "Królewskiej", a następnie we wspomnianej Królewskiej Odlewni Żeliwa, jako pracownik modelarni. Kształcił się pod okiem Friedricha Wilhelma Ludwiga Beyerhausa. Tam objawił się jego talent plastyczny, co skłoniło go do wyjazdu do Berlina, na studia w Królewskiej Akademii Artystycznej, gdzie uczęszczał na zajęcia najpierw jako wolny słuchacz, a następnie jako student.

 

Do Berlina Kalide przybył w wieku 18 lat. Rozpoczął studia w klasie rysunku u prof. Gottfrieda Schadowa. Następnie przeniósł się do pracowni Christiana Raucha. Obaj nauczyciele uważani byli za najwybitniejszych artystów rzeźbiarzy w królestwie. Schadow (1764-1850) był autorem słynnej kwadrygi na Bramie Brandenburskiej w Berlinie, przez wiele lat piastował godność rektora berlińskiej Akademii. Rauch (1777-1857) zasłynął jako autor i wykonawca mauzoleum królowej Luizy w Charlottenburgu oraz pomnika Fryderyka Wielkiego w Berlinie.