Start Aktualności DEKANALNY WYJAZD MINISTRANTÓW I ICH PATRONALNE ŚWIĘTO W UROCZYSTOŚĆ JEZUSA CHRYSTUSA KRÓLA WSZECHŚWIATA, 23-24.11.2019 r.
DEKANALNY WYJAZD MINISTRANTÓW I ICH PATRONALNE ŚWIĘTO W UROCZYSTOŚĆ JEZUSA CHRYSTUSA KRÓLA WSZECHŚWIATA, 23-24.11.2019 r.
niedziela, 12 stycznia 2020 20:48

 

Czynnikiem budującym wspólnotę jest bycie razem. Pozwala to też uświadomić, że dana osoba czy grupa nie jest samotną wyspą. A jeśli w to wszystko zapraszamy Boga i stawiamy Go na pierwszym miejscu to widzimy, że łączy nas też wspólny cel naszych dążeń, którym jest Bóg i nasze zbawienie.

Na pewno wspólny wyjazd ministrantów i lektorów z naszego dekanatu sprzyjał budowaniu ducha wspólnoty i zbliżeniu się do Boga. Także Liturgiczna Służba Ołtarza z naszej parafii wraz ze swoim Opiekunem brała udział w inicjatywie całego dekanatu. Ministranci i lektorzy poszczególnych parafii w dniu 23 listopada wyjechali na pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes w Rudzie Śląskiej Kochłowicach, gdzie uczestniczyli we Mszy Świętej. Ks. Michał Wąs w kazaniu powiedział m.in., że św. Maryja z Lourdes czczona jest jako Uzdrowicielka na ciele i na duszy. Powiedział też, że mamy prosić Maryję nie tylko o zdrowie ciała, ale przede wszystkim o zdrowie duszy, bo często w tej właśnie sferze są problemy. Z czasem przez ciągłe powtarzanie przeradzają się w wady. To zupełnie tak jakby się do nas przyczepiły i same się nie oderwą. Tylko współpraca z łaską Bożą i w ogóle praca nad sobą pomaga nam się z nich uwolnić. Ks. Michał powiedział, że od tych grzechów zapewne nie są wolni i ministranci.

Po Eucharystii i modlitwie wszyscy udali się do Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Powodem odwiedzin muzeum była obchodzona w tym roku setna rocznica powstań śląskich. Zwiedzanie trwało około półtorej godziny. Wszyscy chłopcy byli bardzo zainteresowani, nawet ci, którzy niekoniecznie przepadają za historią, bowiem muzeum jest zrobione w bardzo nowatorskim stylu w oparciu o technologię multimedialną. Opowiadania prowadzących i filmy są bardzo ciekawe, gdyż stara się w nich czytelnie i kompetentnie przekazać ducha tamtej epoki.

Co do wspólnych wyjazdów, ogromną radość sprawił też ministrantom i lektorom wyjazd do Radia Silesia w Zabrzu, by wraz z księdzem Mariuszem Kostką i Opiekunem - księdzem Michałem poprowadzić różaniec na antenie radiowej.

Kolejnego dnia, 24 listopada, w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, Liturgiczna Służba Ołtarza naszej parafii, ale też zapewne i innych, przeżywała swoje patronalne święto. Eucharystia o godzinie 9.00 była sprawowana w intencji ministrantów, lektorów i księdza Opiekuna. Była to koncelebra, gdyż modlono się także za księdza Proboszcza z okazji urodzin i za nasz  chór parafialny z okazji wspomnienia św. Cecylii, której wspomnienie liturgiczne obchodzimy 22 listopada. Równie licznie zgromadzeni jak na Eucharystii ministranci i lektorzy uczestniczyli w uroczystych nieszporach, podczas których nastąpiło przeszeregowanie w poszczególnych stopniach ministranckich. Przyjęto także sześciu nowych ministrantów, którymi są: Grzegorz Haisz, Bartosz Klucznik, Alan Elsner, Mateusz Manecki, Oskar Dziczek, Łukasz Ormiński. W trakcie nieszporów ksiądz Proboszcz, który przewodniczył nabożeństwu, powiedział wiele serdecznych słów do tych, którzy służą przy ołtarzu jak również do ich rodzin oraz zachęcał do gorliwości.

Po zakończonych nieszporach chłopcy wraz z rodzicami udali się na poczęstunek przy bardzo smacznym cieście przygotowanym przez rodziców, za co im z serca dziękujemy. Następnie wręczono nagrody i wyróżnienia najbardziej gorliwym chłopcom. Wszyscy członkowie Liturgicznej Służby Ołtarza otrzymali też modne torby z logo ministrantów. Na koniec chłopcy ucieszyli się, ponieważ po cieście  podano pizzę.

Służba przy ołtarzu Pańskim może dawać wiele radości, bo służy się Bogu, który jest źródłem dobra i miłości. Bycie we wspólnocie, te same dążenia i zainteresowania budują wzajemne więzi i braterstwo.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do przeżycia tej uroczystości. Jednocześnie zapraszamy wszystkich chłopców, którzy chcieliby tak jak my służyć samemu Panu Jezusowi.