PIELGRZYMKA DO GIDLI I LEŚNIOWA, 20.07.2019 r.
Start Aktualności PIELGRZYMKA DO GIDLI I LEŚNIOWA, 20.07.2019 r.
PIELGRZYMKA DO GIDLI I LEŚNIOWA, 20.07.2019 r.
niedziela, 17 listopada 2019 20:38

Matka Boża, choć czczona w dziesiątkach wizerunków, jest jedna i zawsze ta sama. W każdym sanktuarium czeka na swoje dzieci z otwartymi ramionami. Poszczególne miejsca pielgrzymek mają jednak różną historię. W sobotę, 20 lipca, wybraliśmy się do Sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej, aby pokłonić się Jej i zanosić modlitwy w intencji całej Parafii.

Wyruszyliśmy z samego rana rozpoczynając podróż od śpiewu Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP. Po przybyciu na miejsce mieliśmy chwilę wolnego czasu, a następnie ks. Proboszcz odprawił Mszę św. w intencji żywych i zmarłych Parafian. Do Eucharystii służył nasz lektor Mateusz, a Liturgię Słowa przygotowała przedstawicielka Dzieci Maryi. Przed Mszą św. jeden z Ojców dominikanów – gospodarzy miejsca – opowiedział nam historię gidelskiego sanktuarium. Wiąże się z nią wino, w którym każdego roku zanurza się cudowną figurkę Matki Bożej. Dominikanin przestrzegał nas jednak, by nie traktować wina jako cudownego samego w sobie, jako antidotum lub cudowny środek na wszelkie dolegliwości. „Skuteczność” wina nie polega na sposobie jego zastosowania, ale zależy od woli Bożej. „Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane” (Mt 6, 33). Różne są narzędzia, ale decyduje i działa Pan Jezus. Oczekuje On jednak od człowieka współpracy polegającej na posłuszeństwie. Potrzeba większej ufności do osoby Matki Bożej niż do poświęconego wina z Kąpiółki, potrzeba większego przywiązania do Niej i Jej Syna niż do rzeczy. Wino jest tylko narzędziem i nic ponad to. Potrzeba współpracy z Matką Bożą i Panem Jezusem” (https://gidle.dominikanie.pl/sanktuariumwinko ). Następnie pielgrzymi mogli wykorzystać czas wolny według własnych potrzeb, po czym przeszliśmy do stacji Drogi Krzyżowej, aby rozważać Mękę Pańską. Podczas nabożeństwa pamiętaliśmy o naszych drogich zmarłych.

Kolejnym punktem planu był przejazd do Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin. W pięknym, barokowym kościele pomodliliśmy się koronką do Bożego Miłosierdzia, po czym każdy mógł dowolnie wykorzystać czas. Wielu z nas udało się do cudownego źródełka na terenie sanktuarium, aby pomodlić się tam, przemyć twarz i zabrać trochę wody do domu. Spacerowaliśmy także po przepięknych, niezwykle zadbanych i w każdym detalu dopieszczonych ogrodach.

W drodze powrotnej w dalszym ciągu trwaliśmy na wspólnej modlitwie, a także wymienialiśmy się wrażeniami z mijającego dnia. Dziękujemy Panu Bogu i Matce Najświętszej za wszystkie łaski, które otrzymaliśmy, ks. Proboszczowi za Mszę św. i duchową opiekę nad nami oraz sobie nawzajem za wspólne pielgrzymowanie.