REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE 2018
Start Aktualności REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE 2018
REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE 2018
wtorek, 27 marca 2018 10:46

 

Słowo rekolekcje pochodzi z łacińskiego recolligere, co oznacza „zbierać na nowo, powtórnie”. Jest to kilkudniowy okres poświęcony odnowie duchowej poprzez konferencję, uczestnictwo we Mszach św. i spowiedź. Pan Bóg kolejny raz w naszym życiu dał nam ten święty czas. Tym razem rekolekcje wygłosił nasz Parafianin, o. Zachariasz Jerzy Kowalski, franciszkanin.

Już pierwszego dnia poruszył nasze serca prosząc, byśmy nie ulegali działaniu tzw. bakterii zaraz i nie odkładali nawrócenia na jutro. Zawarliśmy też niepisaną umowę, że będziemy starać się ze wszystkich sił nie mówić „nie mam czasu”, ponieważ za tym stwierdzeniem często stoi prawda „nie chce mi się”. Podczas Gorzkich Żalów rekolekcjonista mówił o krzyżu, o tym jak łatwo wyprzeć się go w codziennym życiu. O. Zachariasz nauczył nas piosenki, której słowa stały się mottem przewodnim rekolekcji - „Ciągle zaczynam od nowa, (…) bo kochać to znaczy powstawać”. Wieczorem panowie spotkali się na swojej nauce stanowej. Pierwszy dzień ćwiczeń duchowych można więc podsumować zdaniem: NIE BÓJ SIĘ, NIE ZRAŻAJ SIĘ SWOJĄ GRZESZNOŚCIĄ, ALE CIĄGLE WALCZ.

W poniedziałek pochyliliśmy się nad pychą i pokorą zastanawiając się co robić, aby tę pierwszą eliminować z naszego serca, a kierując się coraz bardziej tą drugą, niemodną dzisiaj cnotą. Po wieczornej Eucharystii przyszedł czas na naukę stanową dla kobiet. Na obydwu naukach stanowych o. Zachariasz poruszył m.in. temat ideologii gender. W trzecim dniu naszych rekolekcji nadszedł czas na rozważania o modlitwie. Myślę, że wielu z nas wyciągnęło z tej nauki wiele wniosków. Rekolekcjonista poruszył kwestię trudności w modlitwie i okazało się, że część z nich „zawdzięczamy” sobie samym i jesteśmy w stanie je wyeliminować. Środa – zakończenie rekolekcji – była dniem poświęconym „paradoksom biblijnym”. O. Zachariasz wspaniale dotknął zagadnienia, któremu można poświęcić bardzo wiele czasu. Najogólniej mówiąc katecheza dotyczyła miłości bliźniego. O godz. 17.00 odbyła się nowenna do MBNP wraz z nauką dla małżonków i rodziców. Ojciec prosił dorosłych, aby pamiętali, że prawdziwa miłość jest wymagająca.

Od poniedziałku do środy trwały także rekolekcje szkolne. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 33 przychodzili do kościoła w dwóch grupach.

Teoretycznie rekolekcje się skończyły, ale tak naprawdę to dopiero początek naszej osobistej, żmudnej pracy zmiany swojego życia. Polecamy Bogu o. Zachariasza dziękując mu za charyzmatycznie wygłoszone Słowo Boże.

Na koniec przytoczę słowa naszej rekolekcyjnej piosenki. Obyśmy jak najczęściej do niej wracali przypominając sobie, że póki żyjemy, możemy stać się święci.

 

Ciągle zaczynam od nowa,

Choć czasem w drodze upadam,

Wciąż jednak słyszę te słowa:

"Kochać to znaczy powstawać".

Chciałem Ci w chwilach uniesień

Życie poświęcić bez reszty,

Spójrz, moje ręce są puste,

Stoję ubogi, ja, grzesznik.

Przyjm jednak małość mą, Panie,

Weź serce me, jakie jest.


Jestem jak dziecko bezradny,

Póki mnie ktoś nie podniesie.

Znów wraca uśmiech na twarzy,

Gdy mnie Twa miłość rozgrzeszy.

Wiem, że wystarczy Ci Panie,

Dobra, choć słaba ma wola.

Z Tobą mój duch nie ustanie,

Z Tobą wszystkiemu podołam.

Szukam codziennie Twej twarzy,

Wracam w tę noc pod Twój dach.


Teraz już wiem, jak Cię kochać,

Przyjm moje "teraz", o Panie,

Dziś rozpoczynam od nowa,

Bo kochać to znaczy powstawać.