NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH, 01.03.2018 r.
Start Aktualności NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH, 01.03.2018 r.
NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH, 01.03.2018 r.
wtorek, 27 marca 2018 10:18

 

„W hołdzie Żołnierzom Wyklętym – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”. W taki sposób ustawa sejmowa z 2011 roku definiuje Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który od kilku lat obchodzimy w naszej Ojczyźnie 1 marca. Tego dnia 1951 roku w więzieniu na Mokotowie rozstrzelano siedmiu członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. 1 marca w całej Polsce odbywają się różne uroczystości i imprezy mające pielęgnować pamięć o niezłomnych żołnierzach, którzy po II wojnie światowej walczyli przeciw reżimowi komunistycznemu. W 2016 roku Urząd Miejski wyszedł z propozycją, aby w naszym kościele odbyły się uroczystości związane z tym dniem. Tak było i tym razem.

O godz. 11.00 rozpoczęła się Msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych. Odprawiał ją ks. Proboszcz, a uczestniczyli w niej prezydent Bytomia Pan Damian Bartyla, przedstawiciele władz samorządowych i służb mundurowych, wojskowa asysta honorowa 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego OP, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy Bytomia i Miechowic. Podczas kazania ks. Proboszcz mówił: Nikt nie może dwom panom służyć (Mt 6, 24). To niełatwa lekcja Chrystusa wypowiedziana w czasie kazania na górze. Jest to lekcja bardzo radykalna: „albo – albo”. Nie ma trzeciej drogi. Czy można te słowa Jezusa zrealizować, wypełnić? Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych daje nam jednoznaczną odpowiedź – TAK. Byli tacy ludzie, którzy Boga, honor
i ojczyznę stawiali ponad wszystko, nawet ponad swoje szczęście i życie. Ludzie, którzy pokazali, że jeżeli wybrałem słuszną drogę, to nie mogę z niej zrezygnować.”
Kaznodzieja zakończył słowami: „Na koniec przytoczę treść jeszcze jednego grypsu, wysłanego przez pułkownika Cieplińskiego do swojego syna Andrzeja. Myślę, że ta wiadomość to także gryps do każdego z nas: „Bądź Polakiem, katolikiem, dobrym człowiekiem, pracuj dla innych, kochaj Polskę i miej Jej dobro zawsze na uwadze.” Po Eucharystii zgromadzeni przeszli pod pomnik ofiar Tragedii Górnośląskiej, gdzie odczytano Apel Pamięci, oddano salwę honorową i złożono kwiaty.

Bóg zapłać wszystkim, którzy wzięli udział w uroczystościach.