Start Aktualności PATRONALNE ŚWIĘTO DZIECI MARYI, 08.12.2017 r.
PATRONALNE ŚWIĘTO DZIECI MARYI, 08.12.2017 r.
piątek, 29 grudnia 2017 12:05

Ponad miesiąc przygotowań, prób, ostatnie uwagi, poprawki i wreszcie nadszedł najważniejszy dla każdej marianki dzień w roku – Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, która jest patronalnym świętem Dzieci Maryi. Przed rozpoczęciem Mszy św. animatorki krzątały się jeszcze po kościele przygotowując potrzebne rzeczy, część dziewcząt kroiła ciasta w domu katechetycznym, a zakrystia pękała w szwach od przychodzących co chwilę marianek. W końcu zadzwoniły dzwonki obwieszczające rozpoczęcie Najświętszej Ofiary. Dzieci Maryi przygotowały na nią oprawę muzyczną. Na wstępie zaśpiewały piękną piosenkę. „Dzięki Ci Maryjo za miłość Twą, dzięki Matko moja za światłość Twą, dzięki Matko moja...” - te słowa popłynęły prosto z naszych serc. Po przejściu procesji marianki wypełniły prawie całą główną nawę kościoła. Cudownie było patrzeć na kilkadziesiąt dziewcząt, które łączy szczególna więź z Matką Bożą. I i II czytanie przeczytały Zuzanna Krajewska i Karolina Chojnacka, psalm zaśpiewała Majka Kocot, a aklamację Zosia Liszak. Podczas kazania ks. Proboszcz – opiekun naszej wspólnoty, mówił o warkoczu Maryi. Aby uczesać tę fryzurę trzeba podzielić włosy na 3 części, które wzajemnie się przeplatają. Pierwsza część to otwarcie na Bożą łaskę, druga to modlitwa, a trzecia pełnienie woli Bożej. To właśnie przepis na idealną mariankę! Ksiądz poprosił jedną z animatorek, żeby zaplotła warkocz wybranej dziewczynie – wybór padł na Darię Lewandowską.

Po kazaniu animatorka poprosiła o poświęcenie cudownych medalików i nastąpiło przyjęcie nowych dziewcząt do wspólnoty Dzieci Maryi. Były to: Kornelka Rosińska (6 lat), Daria Lewandowska (9 lat) i Wiktoria Kasprzycka (12 lat). Z wielkim przejęciem prosiły Maryję, „by prowadziła je po krętych ścieżkach życia i zawsze przychodziła z pomocą”. Następnie ucałowały swój pierwszy cudowny medalik, a ks. Proboszcz zawiesił go na ich szyjach. Następnie do ołtarza zbliżyły się: Majka Kocot, Zosia Liszak i Zuzia Nieslony, które otrzymały medalik na zielonej wstążeczce i postanowiły „zawsze wiernie służyć Maryi, żyć w stanie łaski uświęcającej i troszczyć się o to, aby przybliżyć Królestwo Jezusa”. Na koniec najstarsze dziewczyny – Zuanna Krajewska i Karola Chojnacka, odmówiły Akt oddania się Matce Bożej i otrzymały medalik na niebieskiej wstążce, który oznacza już dojrzałość oraz zobowiązuje do wiernej służby Bogu i ludziom. Po zmianie medalików przed ołtarzem stanęły wszystkie pozostałe marianki, aby odnowić swoje przyrzeczenie dane Matce Bożej. „Najświętsza Maryjo Panno (…) ponawiam dzisiaj moją decyzję należenia do Ciebie i proszę Cię, wspomagaj mnie, aby dusza moja była zawsze czysta, by wiara moja była niezachwiana, a serce moje było zawsze otwarte na potrzeby bliźnich. I aby życie moje było piękne i szlachetne jak Twoje, Maryjo. Amen.” Głęboko wierzymy, że kiedy wypowiadamy te słowa z czystym sercem nasza Mama czule nas przytula...

Po Komunii św. podziękowałyśmy ks. Proboszczowi za kolejny wspólny rok, za dziesiątą już uroczystość Niepokalanego Poczęcia, za formację, troskę, wsparcie, dobre słowo, życzliwość i miłość. Kiedy zakończyła się Eucharystia stanęłyśmy wszystkie wraz z naszym Opiekunem do wspólnego zdjęcia przed ołtarzem, aby upamiętnić tę uroczystą Mszę św., a później pełne radości ze spotkania z Jezusem i Jego Matką spotkałyśmy się w domu katechetycznym z naszymi rodzinami. Na tę okazję przygotowałyśmy przedstawienie „Kot w butach”. Tytułową rolę genialnie odegrała Danusia Ungier, a pozostałe dziewczyny były równie wspaniałe. Przy tej okazji bardzo serdecznie dziękujemy Państwu Krajewskim za wykonanie karety i p. Oli Krych za element scenografii. Inscenizacja kończy się weselem, dlatego wspólnie zatańczyłyśmy marsjańskiego Poloneza. Naszym rodzicom i Księdzu bardzo podobał się taniec, a my z kolei miałyśmy ogromną radochę z niego.

Następnie ks. Proboszcz wręczył nagrody i upominki za cały rok służby i zaangażowania. Każda marianka wyszła z podarunkiem, za który serdecznie dziękujemy, ponieważ kryje się za nim wielkie serce. Nie zabrakło także chwili wzruszenia, kiedy ks. Proboszcz dziękował Darii Mnich za lata spędzonej w naszej wspólnocie. Dla Darii był to ostatni taki 8 grudnia, ponieważ za rok będzie już szczęśliwą mężatką. Tak to już jest, niektóre z nas rozpoczynają przygodę z mariankami, inne ją kończą, ale jak pokazuje doświadczenie, Dzieckiem Maryi jest się całe życie. Ostatnim punktem spotkania była projekcja zdjęć z minionego roku, podczas której oglądaliśmy zdjęcia m.in. ze ślubu naszej kolejnej koleżanki Magdy Giczewskiej-Pietrzak.

Z całego serca dziękujemy mariankom, wszystkim razem i każdej z osobna, za wszelkie zaangażowanie, służbę oraz pracę na chwałę Bożą i pożytek ludzki. Niech Matka Boża otacza nas płaszczem swej opieki, abyśmy mogły być piękne jak Ona.