OBCHODY KALWARYJSKIE KU CZCI ŚWIĘTEGO KRZYŻA NA GÓRZE ŚWIĘTEJ ANNY, 16.09.2017 r.
Start Aktualności OBCHODY KALWARYJSKIE KU CZCI ŚWIĘTEGO KRZYŻA NA GÓRZE ŚWIĘTEJ ANNY, 16.09.2017 r.
OBCHODY KALWARYJSKIE KU CZCI ŚWIĘTEGO KRZYŻA NA GÓRZE ŚWIĘTEJ ANNY, 16.09.2017 r.
wtorek, 14 listopada 2017 00:00

 

W dniach od 14 do 17 września 2017 r. na Górze Świętej Anny odbył się Wielki Odpust Kalwaryjski Podwyższenia Świętego Krzyża. Centralne uroczystości odbywają się w sobotę i to właśnie w nich wzięliśmy udział. Tym razem pogoda nie dopisała. Prawie cały czas padał deszcz. Ale przecież nie to jest najważniejsze.

Ciepło ubrani, zaopatrzeni w prowiant wyjechaliśmy spod naszego kościoła na czele z ks. Proboszczem o godz. 6.00. O godz. 7.30 ks. bp Andrzej Czaja rozpoczął obchody kalwaryjskie Drogi Krzyżowej. Wyruszyliśmy na kalwarię wciąż wierząc, że deszcz ustąpi. Jednak z każdym krokiem przyzwyczajaliśmy się do sytuacji pogodowej, a coraz gorliwiej rozważaliśmy Mękę Pańską. Nasza wędrówka po kalwaryjskich ścieżkach trwała 8 godzin i zakończyła się procesją z Najświętszym Sakramentem z Placu Trzech Krzyży do bazyliki. Następnie wszyscy udali się na plac przed domem pielgrzyma, aby zjeść obiad. O godz. 19.00 rozpoczęło się wyczekiwane przez niektórych cały rok nabożeństwo światła. Lało jak z cebra, ale rzesza pielgrzymów wiernie trwała przed Najświętszym Sakramentem w Grocie Lurdzkiej. W modlitwie wzięli także udział czcigodni księża Biskupi naszej diecezji. Tematyka nabożeństwa obejmowała hasło „Idźcie i głoście”. Po zakończeniu uroczystości przemoczeni, ale szczęśliwi udaliśmy się do autokaru. Ks. Proboszcz rozpoczął różaniec. Tylko najwytrwalsi dokończyli go razem z Księdzem. Wielu z nas chwaliło już Pana snem. Najszybciej padły ze zmęczenia nasze najmłodsze marianki, które po raz pierwszy wzięły udział w obchodach kalwaryjskich.

Góra Świętej Anny od setek lat przyciąga rzesze pielgrzymów, którzy nazywają ją górą ufnej modlitwy. Niech św. Anna wyprasza nam Boże błogosławieństwo, polecamy jej całą naszą parafię. Dziękujemy wszystkim pielgrzymom na czele z ks. Proboszczem za wspólne kroczenie drogą kalwarii. Szczególne podziękowania kierujemy do najmłodszych marianek: Zuzi, Nicoli i Ali, które dzielnie znosiły pątnicze trudy i swoim uśmiechem rozjaśniały nawet najciemniejsze, deszczowe chmury. Wszystkich młodych duchem już dzisiaj zapraszamy na przyszłoroczne obchody ku czci Świętego Krzyża.