Start Aktualności UROCZYSTOŚĆ NIEPOKALANEGO POCZĘCIA NMP, 08.12.2016 r.
UROCZYSTOŚĆ NIEPOKALANEGO POCZĘCIA NMP, 08.12.2016 r.
wtorek, 03 stycznia 2017 11:21

 

„Prawda o Niepokalanym Poczęciu Maryi jest dogmatem wiary. Ogłosił go uroczyście 8 grudnia 1854 r. bullą Ineffabilis Deus papież Pius IX w bazylice św. Piotra w Rzymie w obecności 54 kardynałów i 140 arcybiskupów i biskupów. Papież pisał tak: Ogłaszamy, orzekamy i określamy, że nauka, która utrzymuje, iż Najświętsza Maryja Panna od pierwszej chwili swego poczęcia – mocą szczególnej łaski i przywileju wszechmocnego Boga, mocą przewidzianych zasług Jezusa Chrystusa, Zbawiciela rodzaju ludzkiego – została zachowana nietknięta od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego, jest prawdą przez Boga objawioną i dlatego wszyscy wierni powinni w nią wytrwale i bez wahania wierzyć” (http://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/12-08a.php3).

 

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia, którą obchodzimy 8 grudnia, jest patronalnym świętem wspólnot Dzieci Maryi, gdyż Matka Boża jest naszą Przewodniczką i ideałem, a swoim życiem pragniemy naśladować właśnie Ją. 8 grudnia – ta data brzmi w uszach każdej Marianki jak najcudowniejsza melodia. O godz. 17.00 rozpoczęła się uroczysta Msza św. z udziałem Dzieci Maryi, naszych rodziców i pod przewodnictwem naszego opiekuna – ks. Proboszcza. Niestety nie było nam dane stanąć przy ołtarzu w pełnym składzie – część dziewcząt przegrało z grypą, inne nie mogły dojechać, jeszcze inne ledwo przyszły z 40-stopniową gorączką. Jednak sercem byłyśmy wszystkie razem przy naszej ukochanej Mamie. Marianki zadbały o muzyczną oprawę Mszy św. i przewodniczyły liturgii Słowa. Po kazaniu nastąpił długo oczekiwany moment przyjęcia nowych dziewcząt do wspólnoty Dzieci Maryi. Swój pierwszy Cudowny Medalik na żółtej wstążce przyjęły: Oliwia Wittig, Nicole Widłak, Ala Zając, Małgosia Ochryniuk, Wiktoria Kwiecień, Ala Wręczycka, Jessica Marchewka i Zuzia Majerowska. Nie potrafię opisać radości i wdzięczności jaką czułyśmy do Matki Bożej za to, że poruszyła serduszka tych dziewczynek i zechciały do nas dołączyć. Wzorową służbą przy ołtarzu, a także ochotną pracą na rzecz parafii na przystąpienie do drugiego stopnia zasłużyły sobie: Dominika Nocoń, Danusia Ungier, Marta Ankiewicz i Ewelina Wydra. Medalik na niebieskiej wstążce – największe wyróżnienie – otrzymały z kolei: Nicole Winnicka i Paulina Nocoń. Wszystkim dziewczętom gratulujemy i życzymy ciągłego wzrastania w świętości. Pozostałe Marianki wspólnie odnowiły przyrzeczenie życia na wzór
Matki Bożej i złożyły je na ołtarzu Pańskim. Po Komunii św. animatorki w imieniu całej wspólnoty podziękowały naszemu opiekunowi za pracę pośród nas, formację i ogromne serce nam okazywane. Następnie wszyscy przyjęliśmy Boże błogosławieństwo i wraz z naszymi rodzicami przeszliśmy do domu katechetycznego. Stoły zastawione były pysznym, marsjańskim ciastem. Kiedy nasi mili goście wygodnie się rozsiedli, rozpoczęłyśmy krótką inscenizację. Marianki pięknie i radośnie zaśpiewały piosenkę znaną z filmu Akademia Pana Kleksa „Witajcie w naszej bajce”. Po chwili scenę opanowały biedronki, kaczuszki, żuczki, samochwały, skarżypyty i inni bohaterowie wierszy Jana Brzechwy. Po końcowym ukłonie na sali rozległy się gromkie brawa. Kolejnym punktem programu było wręczenie pamiątek i nagród za całoroczne starania. I choć największą nagrodą dla nas są łaski Boże, to bardzo dziękujemy ks. Proboszczowi za każdy serdeczny upominek. Po obdarowaniu wszystkich nadszedł czas na ogłoszenie zmiany zastępcy animatorki. Dziękujemy Asi Stani za wszelkie otrzymane dobro i pracę na rzecz naszej wspólnoty, zaś nowej zastępczyni – Asi Wilk, życzymy wiele łask Bożych, wytrwałości i zdolności do ofiary z samej siebie. Podczas spotkania nie mogło zabraknąć pamiątkowej wspólnej fotografii, a zaraz po niej projekcji zdjęć z minionego roku. Taka prezentacja zawsze wywołuje wiele uśmiechu i pięknych wspomnień. Na tym zakończyliśmy naszą patronalną uroczystość.

Bogu i Matce Najświętszej niech będą dzięki za powołanie do służby we wspólnocie Dzieci Maryi i za każdą Mariankę. Raz jeszcze dziękujemy ks. Proboszczowi za szczerą troskę o nas, wyrozumiałość, poświęcony czas, serdeczność, upomnienia i ojcowską miłość do całej wspólnoty, a ks. Wikarym za wszelką życzliwość. Bóg zapłać naszym drogim rodzicom za wsparcie i za to, że Marianki zawsze mogą liczyć na Waszą pomoc. Jako animatorka chciałabym podziękować wszystkim Mariankom razem i każdej z osobna za Waszą niepowtarzalność, uśmiech i całe dobro jakie wnosicie we wspólnotę. Zawsze kiedy zakładacie Cudowny Medalik bądźcie dumne. Niech nasza Mama wyprasza nam cnotę pokory, czystości serca i wiernego wypełniania woli Bożej.