Start Aktualności „ W domu Królowej Maryi” – Roraty 2016
„ W domu Królowej Maryi” – Roraty 2016
wtorek, 03 stycznia 2017 11:15

 

We wrześniu tego roku na Jasnej Górze rozpoczęły się obchody trzechsetnej rocznicy koronacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Dlatego tegoroczne Roraty zostały poświęcone Jasnej Górze, która jest domem naszej Królowej Maryi. Roraty w tym roku trwały 22 dni, podczas których dzieci i dorośli mieli możliwość poznać historię klasztoru i cudownego obrazu, ale też rolę Maryi w historii Polski i konkretnych ludzi, począwszy od przywiezienia wizerunku Maryi i sprowadzenia paulinów do Polski, aż do czasów współczesnych.

Wśród piosenek, które towarzyszyły nam każdego dnia były: „Mama Królowa”, „To się dzisiaj stanie” i „Świeć gwiazdeczko, świeć”. Przypomnieliśmy sobie również pieśń „Bogurodzica” i Apel Jasnogórski, czyli utwory ważne w historii  naszego Kościoła i Ojczyzny. Każdego dnia dzieci przynosiły odpowiedzi na pytania dotyczące omawianych tematów Rorat, a także robiły serduszka, na których wypisywały swoje adwentowe, dobre postanowienia.

 

Na zakończenie każdej ze Mszy Roratnich odbywało się losowanie i wręczanie nagród za dobre odpowiedzi i przygotowane serduszka. Wylosowane dzieci otrzymywały figurki Matki Bożej, by w domach wraz ze swymi rodzinami modlić się za całą naszą parafię. Dodatkowym elementem tegorocznych Rorat była skarbona. Dzieci i dorośli wrzucali do niej swoje prośby, podziękowania, obietnice czy modlitwy. Po zakończeniu Rorat, skarbona została dostarczona na Jasna Górę, gdzie 21 stycznia podczas Mszy świętej w kaplicy Cudownego Obrazu oraz 22 stycznia podczas Apelu Jasnogórskiego te intencje zostaną powierzone Matce Boskiej Częstochowskiej.

Na zakończenie Rorat został ogłoszony konkurs na najpiękniejszy lampion, szopkę oraz list do Dzieciątka Jezus. Dziękujemy dzieciom, młodzieży i dorosłym za wspólne kroczenie drogą roratniego oczekiwania na przyjście naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa.