Serdecznie witamy na stronie Parafii Świętego 

Krzyża w Bytomiu Miechowicach.

 

Mamy nadzieję, że znajdą tu Państwo wiele

przydatnych informacji, związanych z naszą parafią,

kościołem i cmentarzem.

  • 1370195635_kosciol2013_2_schody_org
  • 1370195645_kosciol2013_3_wnetrze
  • 1643481701_img_0280
  • 1643482016_img_0543
  • 1549874081_nowe5
Filtry

 

 

Rozważanie Męki Pańskiej przynosi naszym duszom wielki pożytek. Pan Jezus wiele razy przypominał o tym św. s. Faustynie, która w Dzienniczku zapisała: „Pragnę, abyś głębiej poznała Moją miłość, jaką pała Moje serce ku duszom, a zrozumiesz to, kiedy będziesz rozważać Moją mękę” (Dz. 186). W innym miejscu czytamy: „Jedna godzina rozważania Mojej bolesnej męki większą zasługę ma, aniżeli cały rok biczowania się aż do krwi; rozważanie Moich bolesnych ran jest dla ciebie z wielkim pożytkiem, a Mnie sprawia wielką radość” (Dz. 369).

 

W dniu 22.03.2018 r., z naszej parafii odbył się wyjazd na Misterium Męki Pańskiej wystawione w Teatrze Cieszyńskim. Podobny wyjazd miał miejsce w styczniu, ale wtedy udano się na jasełka. Tak niedawno cieszyliśmy się narodzinami naszego Pana, a tu tymczasem trwamy od 14 lutego w atmosferze Wielkiego Postu i wchodzimy w misterium cierpienia Chrystusa, uczestnicząc w nabożeństwach: Drodze Krzyżowej, Gorzkich Żalach. Jesteśmy również po rekolekcjach wielkopostnych, które wygłosił pochodzący z naszej parafii franciszkanin o. Zachariasz Kowalski. By jeszcze bardziej zrozumieć miłość Boga do nas, nasi Parafianie wzięli udział w pięknym misterium mówiącym o męce naszego Pana.

 

Słowo rekolekcje pochodzi z łacińskiego recolligere, co oznacza „zbierać na nowo, powtórnie”. Jest to kilkudniowy okres poświęcony odnowie duchowej poprzez konferencję, uczestnictwo we Mszach św. i spowiedź. Pan Bóg kolejny raz w naszym życiu dał nam ten święty czas. Tym razem rekolekcje wygłosił nasz Parafianin, o. Zachariasz Jerzy Kowalski, franciszkanin.

 

Jednym z punktów ramówki Radia Silesia 96,2 FM jest poniedziałkowa audycja „Boska Silesia”, w trakcie której prezentuje się poszczególne parafie diecezji gliwickiej. Nasza wspólnota otrzymała zaproszenie do audycji na 12 marca.

 

Na początku marca klasy VII Szkoły Podstawowej i klasy II Gimnazjum wraz z księdzem Joachimem i trójką opiekunów wyjechały na weekendowy wyjazd integracyjny do Zakopanego. Wyjazd ten był wypełniony nie tylko górskimi wędrówkami, lecz także pewnym sposobem przygotowania młodzieży naszej parafii do Sakramentu Bierzmowania.

 

„Sakrament bierzmowania wraz z chrztem i Eucharystią należy do "sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego", którego jedność powinna być zachowywana. Należy zatem wyjaśniać wiernym, że przyjęcie tego sakramentu jest konieczne jako dopełnienie łaski chrztu. Istotnie, "przez sakrament bierzmowania (ochrzczeni) jeszcze ściślej wiążą się z Kościołem, otrzymują szczególną moc Ducha Świętego i w ten sposób jeszcze mocniej zobowiązani są, jako prawdziwi świadkowie Chrystusa, do szerzenia wiary słowem i uczynkiem oraz do bronienia jej" (KKK).

W poniedziałek, 5 marca, ks. Biskup Ordynariusz Jan Kopiec przewodniczył Mszy św. o godz. 18.00, podczas której udzielił sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej naszej młodzieży i dorosłym. Na początku Eucharystii do ks. Biskupa zwrócili się przedstawiciele rodziców gimnazjalistów prosząc, aby Ekscelencja udzielił ich dzieciom kolejnego w ich życiu sakramentu. Podczas kazania ks. Biskup przypomniał kandydatom do bierzmowania jak wielki dar mają otrzymać.

 

„W hołdzie Żołnierzom Wyklętym – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”. W taki sposób ustawa sejmowa z 2011 roku definiuje Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który od kilku lat obchodzimy w naszej Ojczyźnie 1 marca. Tego dnia 1951 roku w więzieniu na Mokotowie rozstrzelano siedmiu członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. 1 marca w całej Polsce odbywają się różne uroczystości i imprezy mające pielęgnować pamięć o niezłomnych żołnierzach, którzy po II wojnie światowej walczyli przeciw reżimowi komunistycznemu. W 2016 roku Urząd Miejski wyszedł z propozycją, aby w naszym kościele odbyły się uroczystości związane z tym dniem. Tak było i tym razem.

 

W styczniu przeżywaliśmy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan i w związku z tym w II Niedzielę Wielkiego Postu wraz z naszymi braćmi w wierze należącymi do Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego uczestniczyliśmy w nabożeństwie ekumenicznym.