Parafia Miechowice. Parafia p.w. Świętego Krzyża w Bytomiu
Reklama
Reklama
Start
Informacje gospodarcze
niedziela, 28 czerwca 2020 11:03

 

  • W związku z powstającymi problemami dot. nowego cmentarza przy ul. Warszawskiej informujemy, że Parafia Świętego Krzyża będąca administratorem jedynego cmentarza w Miechowicach, w duchu odpowiedzialności nie tylko za jej Parafian, ale także za wszystkich mieszkańców dzielnicy Bytom Miechowice, jest zobowiązana do zapewnienia im godnego miejsca na pochówki. Z uwagi na fakt bardzo szybkiego zapełniania się „nowej” części cmentarza od ul. Andersa, brak wolnych miejsc na „starej” części cmentarza przy ul. Andersa, jak również mając na względzie starzejącą się społeczność Miechowic, istnieje pilna potrzeba rozpoczęcia procedur związanych z budową cmentarza od strony ul. Warszawskiej, aby umożliwić pochówki rodzinom mieszkającym w dzielnicy Miechowice. Brak takiej inwestycji przyczyni się do ogólnego niezadowolenia i wielkiej tragedii ludzi, którzy swoich bliskich nie będą mogli pochować we własnej dzielnicy.

    W związku z powyższym, Parafia zgodnie z zapisem miejskiego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu „Starych Miechowic”, zatwierdzonym Uchwałą Nr VIII/87/11 Rady Miejskiej w Bytomiu z dnia 23 lutego 2011 r. i ogłoszonym w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego poz. 1539 z dnia 20 kwietnia 2011 r. wskazującym, że część działki inwestycyjnej nr ew. 4624/315 jest przeznaczona na teren cmentarza, jako jej Właściciel, podjęła staranie o zrealizowanie koniecznej inwestycji. Parafia przedstawiła projekt, który zgodnie z postanowieniem z dnia 17.04.2020 r. nr AAB.6740.202.2020 ma być uzupełniony o zalecone wskazania. Jednocześnie informujemy, że prowadzone czynności na przedmiotowej działce są zgodne z w/w postanowieniem, a Wykonawca projektu a.s.studio Adam Szwarc podjął działania zmierzające do uzupełnienia projektu zgodnie z wyznaczonymi zaleceniami w w/w postanowieniu. W projekcie cmentarza uwzględniona jest instalacja odprowadzenia wód deszczowych i warunkiem oddania obiektu do użytkowania będzie czynna kanalizacja odprowadzenia wód deszczowych, która zapobiegnie niepożądanemu zalewaniu działek sąsiednich. Projekt budowlany jest także konsultowany przez projektanta z odpowiednimi wydziałami zakładu górniczego, a ich ewentualne uwagi będą uwzględnione w dalszym procesie projektowania.

    Nie zostały wykonane jeszcze wytyczne geodezyjne projektowanego obiektu,a ziemia na działkę nr ew.: 4624/315 przy ul. Warszawskiej w Bytomiu nie jest rozplanowywana, a jedynie zwożona na teren działki z zamiarem jej rozplantowania z dostosowaniem do zaprojektowanych rzędnych terenu po uzyskaniu pozwolenia na budowę i po wytyczeniu obiektu. Zwożona i składowana na działce ziemia układana jest z zachowaniem odpowiedniej odległości od granicy działek i nie powoduje zalewania wodami opadowymi sąsiednich działek zwłaszcza, że podłużny spadek działki odprowadza wody opadowe w dół, w stronę ul. Drobczyka.

 

  • W wyniku silnego wstrząsu z dn. 10 czerwca powstały kolejne szkody w naszej świą­tyni: spadł kawałek stropu w południowej części nawy krzyżowej, dlatego do momentu zabezpieczenia bardzo prosimy, aby nie wchodzić za teren odgrodzony. Powstały również nowe szkody w wyremontowanych budynkach probostwa i domu katechetycznego oraz obiektach należących do Parafii. Szkody te zostały zgłoszone do kopalni.
 
Dyspensa
niedziela, 31 maja 2020 21:52

 
Dekret Biskupa Gliwickiego
niedziela, 31 maja 2020 21:49

 
sobota, 23 maja 2020 10:31

 
sobota, 16 maja 2020 22:31

 
sobota, 16 maja 2020 22:29

 
sobota, 16 maja 2020 22:21

 
sobota, 16 maja 2020 22:16

LIST PREZYDIUM KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI Z OKAZJI 100. ROCZNICY URODZIN ŚW. JANA PAWŁA II

 

Umiłowani Siostry i Bracia!

1. W tym roku świętujemy setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, który przyszedł na świat 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Ten wielki święty wniósł nieoceniony wkład w historię naszego kraju, Europy, świata oraz w historię Kościoła powszechnego. O Karolu Wojtyle powiedziano i napisano już bardzo wiele, dobrze znana jest również jego biografia, która doczekała się licznych ekranizacji. W trudnym dla nas wszystkich czasie – gdy zmagamy się z pandemią koronawirusa i stawiamy pytania o przyszłość naszych rodzin oraz społeczeństwa – warto także zapytać o to, co On dziś miałby nam do powiedzenia? Z jakim przesłaniem zwróciłby się do rodaków w maju 2020 roku?

Więcej…
 
Odezwa Biskupa Gliwickiego przed święceniami kapłańskimi
niedziela, 10 maja 2020 11:42

 

Czcigodni Współbracia w kapłańskiej posłudze,

Drodzy Diecezjanie!

 

Każdego roku czas wiosenny, w blasku Zmartwychwstałego Zbawiciela, zwiastuje wyczekiwany termin udzielania święceń kapłańskich nowym zastępom świadomie przygotowanych kandydatów do tej posługi, absolwentów naszego Międzydiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego z siedzibą w Opolu. W takim momencie zwykle ożywa wdzięczność za dar nowych kapłanów oraz nadzieja, że posługa wiary w naszych parafiach będzie kontynuowana, a bogactwo łaski sakramentów oraz mądrości Dobrej Nowiny o zbawieniu, przekazane przez Zbawiciela Kościołowi świętemu, nie dozna uszczerbku. Takie myśli towarzyszą nam w tej chwili, gdy z radością oczekujemy na dzień 30 maja, wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego, gdy za łaską Jezusa Chrystusa, Najwyższego Kapłana, do grona prezbiterów, przez uroczyste święcenia, zostaną włączeni następujący kandydaci:

Więcej…
 
czwartek, 07 maja 2020 15:27

 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 10 z 74